Výstava ČTK v centru Prahy připomíná události sametové revoluce

foto Šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch (uprostřed) dohlížel 31. října 2019 na pěší zóně Na Příkopě v Praze na instalaci výstavy fotografií Okamžiky sametové revoluce, kterou připravila ČTK ze soukromých sbírek, archivu ČTK a muzejních fondů ke 30. výročí listopadových událostí 1989.

Praha - V centru Prahy je ode dneška k vidění fotografická výstava Okamžiky sametové revoluce, kterou ke 30. výročí listopadových událostí roku 1989 připravila Česká tisková kancelář (ČTK). Historické fotografie budou k vidění celý listopad na pěší zóně v ulici Na Příkopě. Lidé si mohou prohlédnout 157 fotografií nejen z archivu ČTK, ale i ze soukromých sbírek nebo muzejních fondů. Fotografie ze Slovenska zapůjčila tisková agentura TASR.

Fotogalerie

Veřejnoprávní agentura do přípravy výstavy zapojila i veřejnost. Autoři tak mohli vybírat nejen z bohatého agenturního archivu, ale i ze zhruba 1300 dalších snímků z více než 30 krajských a okresních měst i vesnic. "Obrázek je to velmi pestrý, zachycuje zásadní zlomové momenty i drobné lidské příběhy," řekla při zahájení výstavy šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková.

Výstava kromě revoluce zachycuje i některé předrevoluční události, fotografie studentů, divadelníků nebo členů Občanského fóra. Převrat v tehdejším Československu ukazují nejen masové demonstrace a stávky, ale také plakáty, letáky a slogany z revolučních dnů. Série fotografií s disidentem a budoucím prezidentem Václavem Havlem je pak určitým přechodem ke snímkům věnovaným dozvukům revoluce, pádu komunistických symbolů až k prvním svobodným volbám po více než 40 letech totalitního režimu.

První verzi výstavy ČTK představila na konci července na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Na konci září se venkovní expozice přestěhovala na měsíc do Olomouce. Výstava volně navazuje na loňskou expozici Okamžiky století, kterou ČTK připravila ke stému výročí Československa i svým vlastním stým narozeninám. I tentokrát připravila agentura materiály pro školy, které lze stáhnout na stránkách okamzikysametu.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď