Výstava Coffee v brněnském Vida centru přiblíží vědu ukrytou v kávě

foto Brněnské Vida! centrum 22. listopadu 2021 představilo výstavu Coffee - věda a technologie v kávě.

Brno - Výstava Coffee přibližující cestu kávy od zrnka k šálku je od dnešního dne k vidění v brněnském zábavním vědeckém parku Vida! Putovní výstavu zapůjčilo mnichovské Německé muzeum (Deutsches Museum). Expozice ukazuje kávu z pěti různých pohledů: biologického, chemického, technologického, ekonomického a kulturního. Výstavu novinářům představili zástupci muzea a Vida! parku v Brně.

Fotogalerie

"Většina z nás začíná den šálkem kávy. Podobně silný vztah k ní mají lidé po celém světě. Navíc je to téma, na kterém lze dobře ukázat nejrůznější vědecké aspekty. Lidé uvidí nejen to, jak káva vzniká, ale i jak ovlivňuje naše životy,“ řekl ke vzniku výstavy ředitel expozic Německého muzea Ulrich Kernbach. Dodal, že v Německu lidé pijí kávu častěji než vodu nebo pivo.

Cílem výstavy je představit návštěvníkům kávu netradiční formou a díky interaktivním expozicím ji umožnit poznávat všemi smysly. "Lidé například přivoní k nejdůležitějším sloučeninám tvořícím vůni kávy nebo zjistí, jaké účinky kofeinu vědci z NASA objevili u pavouků. Také objeví omyly v minulosti spojované s pitím kávy,“ uvedla koordinátorka dočasných výstav ve Vida! centru Barbora Hrončoková.

V biologické části pak návštěvníci uvidí například řez kávovou třešní a projdou se plantáží kávovníků. V ekonomické si vyzkouší, jak se obchoduje s kávou, a uslyší skutečné příběhy otroků z kávovníkových plantáží. Nejmenší kávovar na světě i skleněný za dvacet tisíc dolarů připomínající gotickou katedrálu nebo první konvičku na moka kávu z roku 1933 lidé uvidí v technologické části. Exponáty zapůjčila německá a italská muzea.

Ve čtvrtek se koná akce pro dospělé Vida! After Dark: Coffee spojená s ochutnávkou výběrové kávy. "Lidé se mohou těšit na výstavu Coffee po setmění, bar, hudbu a kávové drinky. Loňský vítěz ceny Barista roku Vojtěch Růžička připraví degustační kávu a přiblíží, co obnáší trénink na mistrovství světa baristů,“ řekla koordinátorka akce Helena Tomalová.

"Téma výstavy krásně koresponduje s Brnem, které je městem vědy a kaváren. Chceme lidem ukázat, že Vida! má co nabídnout i dospělým,“ uvedl ředitel centra Lukáš Richter. Výstava potrvá do konce června příštího roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď