Výstava České a slovenské století ukazuje Evropě zrod obou národů

foto Český premiér Andrej Babiš hovoří 18. října 2018 v bruselském sídle Evropské komise při otevření výstavy připomínající sto let od vzniku Československa.

Brusel - Okolnosti vzniku Československa a jeho klíčové osobnosti prezentuje výstava České a slovenské století, kterou v prostorách Evropské komise zahájili premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Peter Pellegrini. Multimediální expozice u příležitosti stého výročí vzniku československého státu představuje nejen význam jeho zakladatelů či velkých postav jeho kultury, ale i vynálezy a nápady, které země dala světu. Diváci se například mohou seznámit s tím, jak vzniklo slovo robot či kdo vymyslel verzatilku.

"Je to jako když pár, který se rozvedl, slaví svatbu," komentoval Pellegrini skutečnost, že oba národy, jejichž společný stát přestal existovat uplynutím 31. prosince 1992, prezentují Evropě svou minulost pod společným logem výstavy.

Babiš zdůraznil, že Češi i Slováci jsou dnes pevně ukotveni v Evropě, o což usilovali již před stoletím zakladatelé společného státu Tomáš Garrique Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik, jejichž příběhy výstava připomíná.

"Hluboce věřím ve větu, kterou Masaryk vyřkl jako základní kámen demokratického státu před sto lety, a sice že Češi a Slováci kulturně patří k Západu," připomněla slova prvního československého prezidenta česká eurokomisařka Věra Jourová.

Výstava na velkoplošných panelech i dotykových obrazovkách připomíná okolnosti vzniku samostatného státu, ukazuje kopie některých dobových dokumentů či díla kulturních osobností jako byl Vítězslav Nezval. V oddíle nazvaném "Co Češi a Slováci dali světu" jsou pak popsány bezmála dvě desítky výjimečných vynálezů, činů či individualit, které se prosadily po celém světě, mnohdy aniž by lidé věděli o jejich původu. Návštěvníci se tu dočtou o české či slovenské stopě v původu patentky, kostky cukru, spodně kvašeného piva, antivirotik využívaných k léčbě AIDS nebo verzatilky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď