Výstava 17 snímků Zuzany Mináčové připomíná 17. listopad

foto U příležitosti 88. narozenin fotografky Zuzany Mináčové (na snímku) začala 25. září 2019 na pražském Andělu výstava jejích snímků nazvaná Cesta ke svobodě. Po vernisáži bude výstava velkoformátových fotografií pokračovat od 27. září do 17. listopadu před kostelem sv. Václava na Smíchově. Výstava se koná v rámci Slovenských dnů v Praze, je na ní 17 fotografií, které mají podle autorky především mladým lidem připomínat 17. listopad 1989 a to, že cesta k němu nebyla jednoduchá.

Praha - U příležitosti 88. narozenin fotografky Zuzany Mináčové začala dnes na pražském Andělu výstava jejích snímků nazvaná Cesta ke svobodě. Po dnešní vernisáži bude výstava velkoformátových snímků pokračovat od 27. září do 17. listopadu před kostelem sv. Václava na Smíchově. Výstava se koná v rámci Slovenských dnů v Praze, je na ní 17 fotografií, které mají podle autorky především mladým lidem připomínat 17. listopad 1989 a to, že cesta k němu nebyla jednoduchá.

Zuzana Mináčová, matka filmaře Matěje Mináče, patří k významným fotografkám působícím v České a Slovenské republice. Narozeniny oslavila v úterý a dnes návštěvníkům vernisáže a Slovenských dnů v Praze řekla, že si sice mohou prohlédnout její fotografie, ale také by především měli ochutnat slovenské pochoutky či nápoje, které jsou prý daleko lepší.

U příležitosti 88. narozenin fotografky Zuzany Mináčové (na snímku) začala 25. září 2019 na pražském Andělu výstava jejích snímků nazvaná Cesta ke svobodě. Po vernisáži bude výstava velkoformátových fotografií pokračovat od 27. září do 17. listopadu před kostelem sv. Václava na Smíchově. Výstava se koná v rámci Slovenských dnů v Praze, je na ní 17 fotografií, které mají podle autorky především mladým lidem připomínat 17. listopad 1989 a to, že cesta k němu nebyla jednoduchá.

Narodila se v Bratislavě v rodině židovského lékaře v roce 1931 a od 13 do 14 let prošla dětským koncentračním táborem v Osvětimi. Po válce absolvovala obor fotografie na Škole průmyslového designu a začala pracovat ve Slovenském filmu, kde se věnovala reportážní fotografii. Její rodinné tragikomické příběhy z dětství byly částečně předlohou pro hraný film Všichni moji blízcí.

Roku 1993, v reakci na rozdělení Československa, přesídlila do Prahy. Její výtvarné fotografické cykly získaly mezinárodní ohlas. Vytvořila desítky filmových plakátů, obalů gramodesek, knih, CD a DVD. Vystavuje po celém světě a každoročně patří ke zpestření karlovarského filmového festivalu, když staví do řady kvůli zamýšlenému záběru i ty největší hvězdy filmového plátna. Poprvé festival fotografovala v roce 1968, pravidelně ale fotí jeho hosty a atmosféru od roku 1995. Její syn, filmový režisér Matěj Mináč, o ní natočil film Očima fotografky, v němž rekonstruoval její pohnutý životní příběh.

Byla dítětem, které nemělo to štěstí dostat se včas do bezpečí jedním z vlaků, které z předválečného Československa vypravil Nicholas Winton. Jeho příběh zpracoval Mináč ve filmech Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011). Získal za ně přes 70 cen včetně televizního Oscara - International Emmy Award a Českého lva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď