Vysoký cholesterol - skrytý nepřítel

foto Pečená husa s knedlíky, zelím a pivem. Ilustrační foto

Znáte své aktuální koncentrace cholesterolu a ostatních tuků v krvi? Víte jaké jsou normální hodnoty? Měli byste, protože zvýšená hladina cholesterolu a poruchy metabolismu dalších tuků jsou onemocněními hromadného výskytu. Představují jeden z nejrizikovějších faktorů aterosklerózy a jejích komplikací, například srdečního infarktu, cévní mozkové příhody nebo nedokrevnosti dolních končetin. Hlavním problémem je, že poruchy metabolismu tuků nebolí!

Za zvýšenou hladinu cholesterolu (hypercholesterolemii) považujeme koncentraci v krvi vyšší než 5 mmol/l. Tímto názvem se často myslí nejen porucha metabolismu cholesterolu, ale také zvýšená hladina ostatních tuků v krvi - hlavně triglyceridů (tricylglycerolů) (nad 2 mmol/l) nebo LDL cholesterolu (nad 3 mmol/l).

Pokud máte vyšší hladiny cholesterolu i triglyceridů, tak bychom měli správě hovořit o smíšené hyperlipoproteinémii (HLP). Můžete mít ale zvýšené pouze koncentrace triglyceridů, pak se jedná o isolovanou hypertriglyceridémii. U zvýšeného množství cholesterolu hovoříme o isolované hypercholesterolémii. Nejčastěji se u nás vyskytuje smíšená HLP.

Tuky v krvi kolují ve formě lipoproteinů. V těchto částicích jsou tuky vázané na bílkoviny. Existuje několik druhů lipoproteinů. Některé transportují tuky, především cholesterol, z cév do jater. Tam je využíván pro tvorbu důležitých látek. Cholesterol v těchto částicích se nazývá HDL cholesterol. Je to "hodný" cholesterol, kterého bychom měli mít nad 1 mmol/l. Naopak z jater do cév nesou lipoproteiny LDL cholesterol, který se dobře a snadno usazuje v cévách. Důsledkem tohoto procesu je zužování cév - ateroskleróza.

Jaká je příčina

Většina hyperlipoproteinemií je primárních. To znamená, že jsou geneticky podmíněné. K jejich rozvinutí dochází většinou až pod vlivem vnějšího prostředí, nejčastěji při přejídání, obezitě, nesprávné skladbě našeho jídelníčku nebo fyzické neaktivitě.

Sekundární HLP jsou důsledkem jiného onemocnění, které zasahuje do metabolismu tuků. Jedná se například o některá onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, o cukrovku a další. Může jít i o důsledek nadměrné konzumace alkoholu nebo užívání některých léků (např. kortikoidů, diuretik atd.)

Jaké jsou příznaky

Hlavním problémem je, že zvýšená hladina cholesterolu a jiných tuků většinou nebolí ani se jinak neprojevuje. Dá se zjistit pouze vyšetřením krve. Takže můžete mít vysoké hladiny tuků v krvi řadu let, aniž byste o tom věděli. Některé typy HLP se ale mohou projevovat na kůži. Můžete si všimnout šlachových nebo kožních xantomů (hrbolků na hýždích, nad klouby nebo šlachami rukou nebo nohou), xantelasmat na očních víčkách (plochých hrbolků na vnitřní straně víček) nebo šedobílého prstence okolo oční duhovky (arcus lipoides corneae). Některé HLP se mohou ohlásit akutním zánětem slinivky břišní, velmi bolestivým onemocněním břicha, které nemocného jistě dovede k lékaři a do nemocnice.

Nezřídka se poprvé po hladinách krevních tuků začne pátrat až v momentě výskytu komplikací. Je to hlavně urychlené zanášení cév cholesterolem - ateroskleróza. U některých vzácnějších dědičných hyperlipoproteinemií dochází k projevům aterosklerózy formou akutního srdečního infarktu již u dětí!! Ateroskleróza představuje dále riziko cévní mozkové příhody a ischemické choroby dolních končetin (nedokrevnosti). Většinou se ale na zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů přijde při náhodném vyšetření krve, např. při preventivní prohlídce nebo předoperačním vyšetření.

První pomoc

Zvýšená hladina cholesterolu a ostatních tuků v krvi je chronická záležitost a první pomoc tedy neexistuje a není potřeba.

U lékaře

Při první návštěvě lékaře s vámi bude podrobně probrán váš životní styl, dietní zvyklosti a fyzická aktivita. Lékaře budou zajímat vaše ostatní onemocnění, zda kouříte, a léky, které užíváte. Také se bude ptát na nemoci, které se vyskytly v rodině, hlavně srdeční infarkt, cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin a i jiné cévní a metabolické poruchy.

Lékař vám změří krevní tlak, prohlédne si kůži, zda na ní nejsou některé známky hyperlipoproteinemie a celkově vás vyšetří (poslechne vám srdce, plíce, šelesty nad velkými cévami). Dále bude nutný odběr krve na stanovení hladiny cholesterolu, jeho HDL a LDL frakcí a triglyceridů. Ze stejného odběru se vyšetřují i další rizikové faktory aterosklerózy- hladina cukru (glykémie), kyseliny močové, dále jaterní testy, funkce ledvin atd.

Léčba

Na základě těchto výsledků vám lékař doporučí léčbu. Ve většině případů se zahajuje úpravou diety a zvýšením fyzické aktivity. Hlavní dietní zásady jsou obdobné, jaké jsou doporučovány pro prevenci a léčbu pacientů s cukrovkou 2.typu, obezitou nebo hypertenzí. Pokud tedy tuto dietu dodržujete, tak snižujete riziko vzniku všech těchto nemocí. V případě, že máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, tak je třeba tělesnou hmotnost redukovat, především snížením příjmu energie v potravě. Všichni pacienti s vyšší hladinou cholesterolu a triglyceridů by měli snížit obsah tuků, které jsou v naší populaci konzumovány v nadměrném množství.

Tuky by měly představovat 30 % denního příjmu energie. Důležité je složení tuků. Preferujeme mononenasycené tuky (např. olivový olej), které by měly tvořit asi 14 % denního příjmu energie. Živočišné tuky (např. máslo, maso, sádlo) a polynenasycené tuky (např. rybí tuk, oleje) by měly být obsaženy v méně než 10 %. Obsah cholesterolu by neměl být vyšší než 300 mg za den. Omezit bychom měli také nadměrnou konzumaci alkoholu a soli. Důležitým opatřením je zvýšení obsahu vlákniny v potravě. Ta je obsažena hlavně v zelenině, luštěninách a tmavém pečivu.

Z dalších režimových opatření je důležitá pravidelná fyzická aktivita. Ideální je aerobní cvičení (běh, plavání, cyklistika, aerobik) 2-3x týdně alespoň 30 minut! Pokud kouříte, tak byste měli přestat. Léčba léky se zahajuje, pokud po 3-6 měsících nedojde ke snížení hladiny cholesterolu a tuků v krvi. Patříte-li mezi velmi rizikovou skupinu vzniku aterosklerózy, pak lékař nejspíše zvolí léčbu léky hned od začátku. To ale neznamená, že byste neměli dodržovat dietu a přestat sportovat! Léky užívané k léčbě hyperlipoproteinemie se nazývají hypolipidemika.

V současnosti se používá několik skupin hypolipidemik. Lékař zvolí ten lék, který nejlépe upraví hladiny lipidů ve vaší krvi. Fibráty patří mezi nejčastěji užívanou skupinu léků. Snižují hladiny cholesterolu, LDL cholesterolu, triglyceridů a zvyšují hladiny HDL cholesterolu. Druhou nejčastěji užívanou skupinou jsou statiny, které snižují hladiny celkového a LDL cholesterolu v krvi a zvyšují hladiny HDL cholesterolu, neovlivňují ale příliš hladiny triglyceridů. Mezi méně užívané patří pryskyřice, ovlivňující především hladiny cholesterolu. Ostatní léky se používají minimálně.

Při isolované hypercholesterolemii volíme v první řadě statiny event. pryskyřice, při hypertriglyceridemii a při smíšené hyperlipoproteinemii jsou lékem volby fibráty. V případě, že léčba jedním preparátem nevede k požadovanému efektu, může váš lékař zvolit i kombinovanouhypolipidemickou terapii, zvláště pokud jste "rizikový pacient" pro rozvoj aterosklerózy a jejich komplikací (současně přítomná cukrovka, proběhlý infarkt apod.)

Co neovlivníte

Nemůžete ovlivnit svou genetickou výbavu. Pokud se v rodině zvýšené hladiny cholesterolu a ostatních tuků vyskytují, tak je dost možné, že i vy, přes dodržování zdravého životního stylu, budete mít hodnoty krevních lipidů vyšší. Ale určitě ne tolik jako ten, kdo se navíc ještě přejídá a nesportuje!

Co můžete sami

Nejdůležitějším opatřením v prevenci hyperlipoproteinemií je zdravý životní styl. Hlavně dieta a pohybová aktivita. Dietní zásady spočívají především v omezení konzumace tuků, zvýšení vlákniny v potravě a omezení příjmu alkoholu.

Konkrétně můžeme říct, že bychom měli z našeho jídelníčku vyloučit nebo alespoň výrazně omezit vnitřnosti, máslo, sádlo, slaninu, tučná masa, masové konzervy, uzeniny, šlehačku, smetanu, majonézu, tučné sýry, sladkosti, ořechy. Vhodná jsou libová masa (kuře, krůta, králík, ryby), netučné mléko, bílý jogurt, nízkotučné sýry, rostlinné ztužené tuky, zelenina, čerstvé ovoce a luštěniny. Z pohybu upřednostňujeme aerobní cvičení, tedy běh, rychlou chůzi, plavání, jízdu na kole.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď