Vysoké školy se v pondělí v omezené míře otevřou

foto Prázdná posluchárna královéhradecké univerzity na snímku pořízeném 9. dubna 2020. Škola je kvůli pandemii koronaviru už měsíc zavřená, studenti se proto přihlásili do dobrovolnických programů.

Praha - Vysoké školy se od pondělí otevřou v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit by se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Návrh dnes vláda schválila, řekl na tiskové konferenci po jejím jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Budou se tak moci konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

Studenti se také budou moci ve stejném maximálním počtu věnovat laboratorní, experimentální nebo umělecké práci zejména za účelem vypracování závěrečných prací a klinické a praktické výuce a praxi.

Individuálně bude možné na vysoké škole navštívit knihovnu či studovnu, ale jen za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.

Studenti budou muset poskytnout čestné prohlášení o tom, že v předchozích dvou týdnech neměli příznaky virového onemocnění. Aktivit se budou moci zúčastnit v případě, že jsou bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virovému onemocnění a že nemají nařízenou karanténu. U vstupu do zkušební místnosti si budou muset dezinfikovat ruce.

Školy vláda kvůli šíření epidemie nového typu koronaviru uzavřela 11. března. Výuka se do škol v plném rozsahu do července nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně. Nejméně počítá návrh na uvolnění škol a školských zařízení s návratem žáků 2. stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Srovnávací zkoušky budou v červnu a červenci, v květnu online

Národní srovnávací zkoušky, které nahrazují nebo doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku, se kvůli epidemii koronaviru posunou na 13. června až 11. července. Navíc bude i mimořádný online termín 30. května. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Scio, která zkoušky organizuje. Termíny srovnávacích zkoušek se už jednou posouvaly, a to z dubna na květen.

Scio chtělo původně termín srovnávacích zkoušek dodržet i poté, co se 11. března zavřely školy, nicméně později se rozhodlo zkoušky posunout. Podle dnešních informací by měly být 13. června, 27. června a 11. července. Uchazeči, kteří jsou například v nařízené karanténě, se budou moci zúčastnit mimořádného online termínu. Má být 30. května.

Zkoušku přes internet budou moci dělat uchazeči o studium v Česku i v řádných termínech. V tom případě za ni ale budou muset zaplatit dodatečný poplatek zhruba deset eur, tedy kolem 270 korun, uvedli zástupci Scio. Na Slovensku se zkoušky budou konat pouze v online režimu.

Systém pro online zkoušku vyvinula společnost Janison. Uchazeči budou muset být s počítačem vybaveným webkamerou a mikrofonem v uzavřené místnosti. Zkouška se bude celá nahrávat. Inteligentní systém bude zaznamenávat, co se v místnosti u uchazeče děje například i podle zvuků, pohybu očí či práce na ploše počítače, popsali zástupci Scio. Umělá inteligence pak vypočítá pravděpodobnost podvádění, kterou následně podle výsledků testu vyhodnotí pracovník společnosti Scio. Výsledky zkoušek by uchazeči měli dostat zhruba týden po jejich konání.

Online zkoušky by měly mít stejné části jako běžné testy. "Snažili jsme se najít řešení, které bude nejpodobnější a bude využívat všechny typy testovacích otázek, na které jsou uchazeči zvyklí, a to včetně poslechu (u zkoušek z cizích jazyků)," řekl vedoucí projektu zkoušek Martin Drnek. Podle projektového manažera Andreje Kutarni umožní online systém uchazečům také dělat si různé poznámky a vracet se k předchozím otázkám.

Srovnávací zkoušky využívají každoročně desítky vysokých škol v Česku i na Slovensku. Zástupci společnosti dnes řekli, že nyní s fakultami jednají o jejich využití po posunutých termínech. Některé školy, zejména na Slovensku, se podle nich už rozhodly, že přijímací zkoušky letos zruší, a srovnávací testy proto nevyužijí.

Podle mimořádné úpravy zákona, o které by dnes měl jednat Senát, se prezenční přijímací zkoušky na vysoké školy budou moci konat nejdřív 15 dnů po znovuotevření škol. První vysokoškoláci by se podle plánu vlády měly do škol vrátit v pondělí. Vysoké školy by podle návrhu zákona měly mít možnost dělat přijímací zkoušky i na dálku, podobně jako státní zkoušky.

Tři termíny srovnávacích zkoušek se konaly už v uplynulých měsících, další měly být původně 4. dubna, 1. května a 23. května. Scio o jejich posunutí rozhodlo už jednou v březnu, tehdy oznámilo nové termíny na 1. května, 23. května a 13. června.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď