Vysoké školy budou moci i další rok upravit výuku kvůli covidu

foto Vysokoškolští studenti na přednášce, posluchárna, pedagog - ilustrační foto.

Praha - Na vysokých školách bude možné se učit a zkoušet na dálku kvůli epidemii koronaviru i v dalším roce. Školy budou moci také upravovat harmonogram studia a termíny přijímacích zkoušek. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou dnes prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom informoval jeho mluvčí.

Dálkovou výuku a úpravy v akademickém roce prováděly vysoké školy kvůli už na jaře kvůli epidemii koronaviru. Umožnil to zvláštní zákon, který je ale účinný jen do konce letošního roku. Nová trvalá ustanovení ve vysokoškolském zákoně na tuto normu navazují. Vysoké školy ji budou moci využít také při jiných mimořádných situacích, než je aktuální epidemie.

Vysoké školy zavedly on-line výuku kvůli vládním opatřením k omezení šíření nového koronaviru na přelomu září a října. Podle ministerstva školství lze předpokládat, že protiepidemická omezení ovlivní jejich fungování i v první polovině roku 2021.

V případě budoucího mimořádného opatření by vysoké školy mohly podle novely bez potíží přejít na distanční vzdělávání, i když to třeba akreditace studijního programu standardně neumožňuje.

Fakulty by také měly pravomoc změnit způsob, kritéria i termín pro přijímání uchazečů. Za běžných podmínek musí znát zájemci o studium podmínky pro přijetí nejméně čtyři měsíce před lhůtou pro podávání přihlášek, v době krize by se mohly změnit do 15. dne před konáním zkoušek.

Nová úprava umožní vysokým školám v případě nutnosti také prodloužit nebo zkrátit akademický rok, včetně posunutí zkouškového období. Mohly by organizovat na dálku i státní a rigorózní zkoušky, a to bez ohledu na akreditovanou formu studia. Kvůli případným změnám v maturitách či státnicích a průtahům v uznávání vysvědčení z ciziny se v mimořádných situacích prodlouží lhůta pro předložení dokladů o dosaženém vzdělání, a to na 90 dnů od zápisu do studia.

Podmínkou využití daných ustanovení státní školou bude rozhodnutí ministerstva školství, které by určilo, kterých vysokých škol se zvláštní režim týká. Ministerstvo by také určilo lhůtu, po kterou bude tento režim platný.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď