Vyslovení nedůvěry menšinové vládě Jiřího Drahoše nepřekvapilo

foto Prezidentský kandidát Jiří Drahoš navštívil 16. ledna 2018 v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů mezi týmy Oceláři Třince a finským JYP Jyväskylä. Na snímku v tiskovém středisku na zimním stadionu odpovídá na dotazy novinářů.

Třinec (Frýdecko-Místecko) - Vyslovení nedůvěry menšinové vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše nepřekvapilo. Druhý pokus k sestavení vlády by podle něj měl dostat někdo, kdo by měl šanci sestavit stabilní vládu. Jiří Drahoš to dnes řekl na dotaz ČTK při návštěvě Třince na Frýdecko-Místecku.

"Vyslovení nedůvěry mě nepřekvapilo, nakonec myslím, že jsme ho očekávali všichni, dokonce i Andrej Babiš. Co by se mělo dít dál? No tak kdybych byl prezidentem já, dělo by se určitě něco jiného, druhý pokus by za takové situace dostal někdo, kdo má šanci sestavit stabilní vládu," řekl Drahoš.

Nevylučuje, že nastanou pokusy o sestavení koaliční vlády. To jsou ale podle Drahoše jen spekulace, pravidla hry určuje prezident Miloš Zeman, který řekl, že dá druhou šanci rovněž Babišovi. "Prezident je ve funkci, tuším, do 8. března a určitě udělá všechno pro to, aby ještě za jeho prezidentování vznikla vláda, kterou on si přeje. Všechno ostatní jsou v tuto chvíli spekulace," řekl Drahoš.

Jednobarevnou menšinovou vládu hnutí ANO dnes ve Sněmovně podpořilo pouze 78 poslanců hnutí, proti bylo 117 poslanců všech ostatních stran. Babišova vláda nyní bude muset podat demisi, v úřadu zůstane do jmenování nového kabinetu. Prezident Zeman už dříve oznámil, že jednáním o vzniku vlády pověří opět Babiše, bude ale chtít, aby premiér měl zajištěny hlasy 101 poslanců. Podle prezidentova vyjádření by vláda v demisi mohla být i několik měsíců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď