Výsledky voleb: Triumf ANO, fiasko ČSSD, slaví SPD i Piráti - on-line

foto Volební štáb hnutí ANO.

Praha - Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hnutí ANO Andreje Babiše, které volilo skoro 30 procent voličů. Babiš už oznámil, že o nové vládě chce jednat se všemi stranami, které se do Sněmovny dostaly. Druhá skončila ODS s víc než osmnáctiprocentním odstupem, což je nejvyšší rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami v historii Sněmovny.

Na třetí místo dosáhli Piráti, kteří dosud neměli zastoupení v dolní komoře. Výrazně zabodovalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, naopak pro dosud nejsilnější vládní stranu ČSSD jsou výsledky debaklem. Pohoršili si také komunisté a lidovci. Pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátu těsně překonala ještě TOP 09 i Starostové a nezávislí (STAN).

V dolní komoře tedy zasednou kandidáti devíti uskupení, což je nejvíc od vzniku samostatné ČR. Letos přišlo hlasovat 60,84 procenta voličů, volební účast v minulých sněmovních volbách dosáhla 59,48 procenta.

Historický přehled parlamentních voleb ČR podle krajů od roku 2002 do roku 2017. ANO podle konečných výsledků získalo 29,64 procenta hlasů, což pro něj znamená 78 mandátů. Druhé ODS přineslo 11,32 procenta hlasů 25 poslanců. Piráti za 10,79 procenta a SPD za 10,64 procenta hlasů získají po 22 poslancích. KSČM díky 7,76 procenta a ČSSD za 7,27 procenta hlasů budou mít po 15 poslancích. KDU-ČSL obdržela 5,8 procenta hlasů a deset míst ve Sněmovně. TOP 09 za 5,31 procenta hlasů obhájila sedm křesel a STAN za 5,18 procenta hlasů získal šest mandátů.

Vzápětí po oznámení volebních výsledků začaly diskuse o příštím vládním uspořádání. ANO si přitom vzhledem k drtivému vítězství bude moci vybírat, s kým vytvoří vládní koalici. Mohla by být dvoučlenná i současná s ČSSD a KDU-ČSL. Koalice proti vítězi voleb přitom reálná není. Prezident Miloš Zeman chce zahájit konzultace se sněmovními stranami až po 28. říjnu.

Babiš večer oznámil, že nabídl lídrům všech stran, které se dostaly do Sněmovny, jednání o spolupráci. Doufá, že ho prezident pověří sestavením vlády, a chce, aby nová vláda vznikla co nejrychleji. Potenciální koaliční partneři nicméně dali najevo, že je pro ně nepřijatelné být ve vládě s obviněnými. Babiše i Faltýnka před volbami policie stíhala kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo, po volbách ale bude muset nová Sněmovna o vydání obou znovu zvolených poslanců za ANO k trestnímu stíhání opět rozhodnout.

Druhá ODS už oznámila, že nebude vyjednávat s vítězným ANO o vládě. "S extremisty, případně komunisty si žádnou koalici představit nedovedeme," uvedl šéf občanských demokratů Petr Fiala s odkazem na KSČM a SPD. Není podle něj ale chvíle pro sjednocování pravice, jak o něm dnes znovu hovořil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

I přes volební debakl zůstane vedení ČSSD zřejmě až do jarního sjezdu strany, což už někteří vnitrostraničtí kritici přijali s nevolí. Úřadující předseda strany Milan Chovanec řekl, že strana chce nyní zpracovat analýzu, ve které zhodnotí příčiny neúspěchu.

Rozladění panuje i u komunistů - s necelými osmi procenty dosáhli nejhoršího výsledku v parlamentních volbách od svého vzniku v roce 1921. Lepší výsledek čekali i lidovci. Jejich předseda Pavel Bělobrádek nevylučuje jednání s ANO, ale ani lidovci podle něj nebudou ve vládě s obviněnými.

TOP 09 prožívala drama se šťastným koncem. I přes nadšení ve volebním štábu politici této strany vyjadřovali zklamání z toho, proč lidé volili hlavně protisystémové strany jako hnutí ANO, komunisty a Okamurovo hnutí. Kalousek prohlásil, že není možné složit demokratickou prozápadně orientovanou většinu a TOP 09 zůstane v opozici. Také STAN počítá s tím, že zůstane mimo vládu. V opozici jsou připraveni působit i Piráti.

Výsledek voleb je podle jednoho z prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše největší politickou změnou od roku 1989. Volební výsledek podle něj nesmí vést ke změně základních hodnot a orientace země. Další uchazeč o Hrad Michal Horáček uvedl, že jasné vítězství může ANO využít prospěšně, hrozí ale také opojení mocí. Někteří umělci a další osobnosti v reakcích na volby vyjadřovali překvapení z velkého úspěchu populismu ve sněmovních volbách. Někteří z nich se obávají ztráty svobody. Podle církevních představitelů jsou Češi zbytečně nespokojení v době prosperity a čekají na novodobého spasitele.

Do Sněmovny se nedostali Zelení, získali méně než 1,5 procenta, čímž ztratili i nárok na finanční příspěvek od státu. Předseda strany Matěj Stropnický už oznámil, že odstupuje. Před branami Sněmovny zůstanou i Svobodní, Strana práv občanů či Realisté. Celkem se o přízeň voličů ucházelo 31 uskupení.

Ze členů vlády, kteří kandidovali do Sněmovny, nezískala mandát ministryně práce Michala Marksová z ČSSD a ani lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Naopak některé kandidáty z nižších příček vyneslo do poslaneckých lavic takzvané kroužkování - díky preferenčním hlasů uspěli například bývalý primátor Brna Roman Onderka z ČSSD, z posledního místa na kandidátce TOP 09 vyskočil v Praze na druhou pozici i jednadvacetiletý Dominik Feri. Do Poslanecké sněmovny se po současných volbách vrátí 76 dosavadních poslanců ze 149 zákonodárců, kteří obhajovali svoje mandáty.

Světové agentury a zahraniční média hodnotí výsledky českých parlamentních voleb jako obrovský úspěch populistů a protisystémových stran a debakl zavedených politických uskupení. V komentářích shodně uvádějí, že drtivé vítězství hnutí ANO miliardáře Babiše vyvolává nejistotu nad dalším směřováním Česka a nad jeho budoucími vztahy se Západem, především pak s EU a NATO.

Volební on-line přenos:

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď