Výsledky kongresových voleb v USA stále nejsou kompletní

foto Republikán Rick Scott, uchazeč o křeslo senátora za Floridu, vlevo jeho manželka Ann.

Washington - Úplné výsledky úterních kongresových voleb stále nejsou k dispozici, v některých státech je výsledek velmi těsný a hlasy se stále počítají. Pozornost je podle agentury AP upřena hlavně k senátním volbám na Floridě a v Arizoně. Pokud by tam zvítězili republikánští kandidáti, převaha jejich strany ve stočlenném Senátu by byla ještě výraznější. Aktuálně mají demokraté 46 potvrzených senátů a republikáni 51, svou většinu ale mohou rozšířit až na 54 křesel.

Na Floridě spolu bojují nynější senátor za demokraty Bill Nelson a republikán Rick Scott, který o mandát usiluje z pozice guvernéra. Nelson odmítl uznat Scottovo velmi těsné vítězství, všechny hlasy navíc nebyly ještě sečteny. Podle zákonů státu Florida je zde navíc povinné přepočítání hlasů v případě, že je rozdíl menší než 0,5 procentního bodu. Aktuálně Scott vede o 0,2 procentního bodu.

V Arizoně se o senátorské křeslo již neucházel dosavadní republikánský senátor Jeff Flake, ale bojují o něj tři ženy - republikánka Martha McSallyová, demokratka Kysten Sinemaová a Angela Greenová ze Strany zelených. McSallyová má nad Sinemaovou zatím náskok jeden procentní bod a Greenová získala jen zhruba dvě procenta hlasů. Výsledek, který určí vítěze, se podle agentury AP bude upřesňovat možná i několik dní.

V srpnu se úmrtím republikána Johna McCaina uvolnilo i druhé senátorské křeslo za Arizonu. Do úřadu proto guvernér dočasně jmenoval Jona Kyla. O post po McCainovi voliči v úterý z časových důvodů nehlasovali, neboť nebylo možné uspořádat stranické primárky. Doplňovací volby v Arizoně do Senátu USA se proto uskuteční v listopadu 2020 a vítěz poté pouze doslouží McCainův mandát, který by skončí v roce 2022.

Doplňovací senátní volby spolu s řádnými se konaly v Mississippi. Zatímco v těch řádných vyhrál republikán Roger Wicker, výsledek doplňovacích bude znám až po druhém kole, které se koná 27. listopadu. V něm se střetnou republikánka Cindy Hydeová-Smithová a demokrat Mike Espy. Druhé kole se musí konat, neboť ani jeden z kandidátů nezískal přes 50 procent hlasů.

Ve Sněmovně reprezentantů zůstává nejistých 13 mandátů, i když demokraté mají v této kongresové komoře poprvé po osmi letech většinu potvrzenou. Aktuálně mají demokraté ve 435členné sněmovně 225 křesel a republikáni 197. Hlasy se stále sčítají, případně se kontrolují výsledky, které byly mimořádně těsné, v několika volebních obvodech ve státech Kalifornie, New York, Georgia, New Jersey, Maine, Severní Karolína a Utah.

V Utahu byl o hlasování takový zájem, že se volby protáhly. Ve státě Maine pomáhá počítat odevzdané hlasy nový počítačový systém, komplikované algoritmy vydají prý svůj verdikt až příští týden.

Pelosiová ohlásila kandidaturu na šéfku Sněmovny reprezentantů

Kalifornská poslankyně Nancy Pelosiová ve středu vznesla formální nárok na vedení Sněmovny reprezentantů, k němuž ji opravňuje vítězství demokratů v úterních volbách do dolní kongresové komory. Dopisem požádala spolustraníky, aby její kandidaturu podpořili, napsal server Politico.

"Mým záměrem je v příštích dvou letech obnovit roli, kterou má sněmovna sehrát jako silný a nezávislý hlas amerického lidu," napsala osmasedmdesátiletá poslankyně ze San Franciska, která demokratické členy Sněmovny reprezentantů vede od roku 2003.

"Chci maximalizovat schopnost a tvořivost celé naší poslanecké skupiny. V tomto duchu vás žádám o podporu své kandidatury na předsedkyni Sněmovny reprezentantů," uvedla Pelosiová.

Poslanecká skupina má na debatu o roli Pelosiové čas do konce roku, než sněmovna v lednu 2019 v novém složení zasedne. Do té doby bude parlament jednat ve starém složení a podle zavedených zvyklostí by neměl přijímat nezvratná rozhodnutí.

Demokraté ovládají guvernérské posty téměř v polovině států USA

Vítězství demokratů ve volbách do Sněmovny reprezentantů a posílení republikánů v Senátu zastínilo výsledky guvernérských voleb v USA, v nichž se rozhodovalo o obsazení 36 klíčových správních pozic. Demokratům se podařilo získat na úkor republikánů sedm guvernérských postů, republikáni ale vyhráli na Floridě a v Ohiu, tedy ve státech, které mohou za dva roky rozhodovat o vítězi prezidentských voleb.

Za zvlášť cenná vítězství mohou podle expertů demokraté považovat guvernérské posty v Michiganu, Pensylvánii a v Kansasu, kde v prezidentských volbách v roce 2016 vyhrál Donald Trump. Ve státě Georgia demokratická kandidátka Stacey Abramsová stále ještě vítězství republikána Briana Kempa neuznala. Výsledek byl těsný a Abramsová doufá, že bude možné příští měsíc hlasování opakovat.

Celostátní statistika ukazuje, že z 50 států drží demokraté guvernérské posty ve 24 a republikáni ve 26. Před volbami byl poměr 17 ku 33.

Na úrovni parlamentů jednotlivých amerických států se demokratům podařilo plně ovládnout místní Kongresy ve státech Colorado, New York, Illinois, Maine a Nové Mexiko. Republikáni ale mají i v tomto ohledu v celostátním měřítku stále ještě většinu. Před volbami ovládali dvě třetiny všech státních zastupitelských sborů, nyní mají většinu ve třech pětinách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď