Výroční zprávu nepředložilo 59 stran a hnutí, hlavně z regionů

foto Volby, referendum, urna - ilustrační foto.

Brno - Výroční zprávu za rok 2017 nepředložilo včas 59 stran a hnutí, zejména těch regionálních, oznámil dnes ČTK Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Zprávy dalších 19 stran a hnutí jsou neúplné. Parlamentní strany povinnost splnily včas.

Termín pro povinné podání byl 1. duben. Úřad následně v zákonné lhůtě, tedy do 31. května, provedl kontrolu, zda jsou zprávy dodané a úplné. "Nejednalo se tedy prozatím o kontrolu správnosti předložených materiálů, ale o formální kontrolu náležitostí zpráv," uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis.

K 8. červnu dodalo 157 politických stran a hnutí zprávu úplnou, 19 mělo výkazy neúplné, 59 jich nedodalo přehled vůbec. V poslední skupině jsou například Alternativa pro Česko, Hnutí občanů Prahy, Jihočeští hasiči, Semiláci nebo brněnské hnutí Slušní lidé, které na sebe nedávno upozornilo přerušením divadelní hry na festivalu v Brně.

Na seznamu stran, které zprávu do 8. června nepředložily, je také Úsvit-Národní koalice, navazující na dříve parlamentní Úsvit přímé demokracie.

Úřad během dubna vyzval strany k doplnění, případně dodatečnému předložení zprav, a určil lhůtu pro nápravu. Lhůta je většinou jednoměsíční.

"Politické strany a politická hnutí, které přehledy nedodaly ani po stanovené lhůtě, se mohly dopustit přestupku, za který hrozí pokuta až 200.000 korun," uvedl Weis. Za neodstranění nedostatků zpráv lze uložit pokutu až dva miliony korun.

"Pokud by ani sankce uložená ve správním řízení nevedla k nápravě, úřad může navrhnout vládě České republiky, aby podala podnět na pozastavení činnosti konkrétní politické strany nebo hnutí. O návrzích na pozastavení činnosti by následně rozhodoval Nejvyšší správní soud," popsal Weis.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď