Výroční ceny AČFK dostanou Wajda i Körner

foto Polský filmový režisér Andrzej Wajda.

Uherské Hradiště - Výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK), která je pořadatelem Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti, letos na LFŠ dostane in memoriam jedna z nejvýznamnějších postav polské kinematografie Andrzej Wajda. Oceněna bude také jeho životní partnerka a herečka i autorka kostýmů Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, která však do Uherského Hradiště ze zdravotních důvodů nedorazí. Nepřijede ani další oceněná, německá herečka Hanna Schygullová. Cenu dostane v sobotu i scenárista Vladimír Körner, řekla dnes novinářům ředitelka LFŠ Radana Korená.

Režiséru Wajdovi je věnována jedna z hlavních sekcí letošního programu. Jeho manželka měla na přehlídku přijet, lékaři jí to však nedoporučili kvůli velkým vedrům a jejímu věku, je jí 90 let. Cenu v neděli převezme docent univerzity v Krakově a odborník na tvorbu Andrzeje Wajdy Rafał Syska.

Schygullová, která proslula především jako protagonistka filmů Rainera Wernera Fassbindera, nemůže přijet kvůli zraněné noze. LFŠ nabídne výběr jejích filmových rolí a Cinekoncert, při kterém budou uvedeny krátké filmy režírované Schygullovou, doprovodí je sicilská hudebnice Etta Scollová, která také za herečku převezme cenu.

Spisovatel Vladimír Körner. Tvorbu Körnera představí pásmo krátkých a středometrážních filmů, také šest snímků natočených podle Körnerových scénářů jako Údolí včel, Adelheid či Cukrová bouda. Další cenu dostane člen AČFK Radek Pernica.

Loni dostali Výroční ceny AČFK režisér Hynek Bočan, polský režisér Lech Majewski i slovenský herec Milan Lasica. Letošní 46. ročník LFŠ začal dnes, potrvá do středy 12. srpna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď