Výročí sametové revoluce připomenou výstavy fotografií i maleb

foto Ilustrační foto - Fotograf Jan Šibík představil 3. září 2019 na Staroměstské radnici v Praze výstavu fotografií k 30. výročí revoluce v Československu. Expozice s názvem Jan Šibík 1989 potrvá do 14. listopadu.

Praha - Třicet let od sametové revoluce připomenou v Praze od příštího týdne výstavy fotografií Jana Šibíka a Alana Pajera, maleb Aleny Anderlové nebo dokumentů vztahujících se k událostem ze 17. listopadu 1989. K vidění budou ve veřejném prostoru, v galeriích i na vysokých školách. Pořadatelé akcí to sdělili ČTK v tiskových zprávách.

Šibíkovy fotografie, které zachycují listopadové i další důležité momenty roku 1989 v Praze, si lidé budou moci prohlédnout od pátku na Mariánském náměstí. Venkovní panelová výstava tam bude měsíc.

"Události roku 1989 s sebou nesly obrovskou naději na politickou i celospolečenskou změnu. Naději, která měla tu moc spojit celý národ. Výstava fotografií Jana Šibíka, která revoluční okamžiky zachycuje, nutně přináší i zamyšlení nad tím, jak se naše naděje naplnily a jestli nebyly příliš naivní," uvedl k výstavě pražský primátor Zdeněk Hřib.

Kulturní centrum Pražské křižovatky od pátku nabídne cyklus tří výstav nejen s tematikou sametové revoluce. Budou jimi soubory fotografií s názvy Z Hrádečku na Hrad, Vezmi s sebou květinu a 20 let členství ČR v NATO. Hlavní část budou tvořit snímky zachycující někdejšího prezidenta Václava Havla. Fotografie Alana Pajera, Bohdana Holomíčka, Pavla Štechy, Oldřicha Škáchy, Jaroslava Kučery, Ivana Havla a Dagmar Havlové doplní snímky z archivu ČTK a Knihovny Václava Havla, dobové dokumenty a ukázky Havlových projevů.

Výročí listopadových událostí z roku 1989 připomene rovněž výstava v Artinbox Gallery, která současně oslaví 30 let od prohlášení Anežky České Přemyslovny za svatou. Výstava bude skrze výtvarná díla Aleny Anderlové, Barbory Bálkové nebo Kurta Gebauera komentovat vývoj politické a společenské atmosféry v ČR.

Výstava v prostorách Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) se ohlédne za stávkou, která se na škole konala krátce po 17. listopadu 1989. Autoři výstavy s názvem "Kdo, když ne kdy" zachytili dobu studentské okupační stávky prostřednictvím dochovaných vizuálních a textových materiálů, tedy fotografií, videa, plakátů nebo letáků. Zájemci si ji mohou prohlédnout od pátku do 14. prosince.

Univerzita Karlova v pátek vystaví v Karolinu třicítku nejlepších fotografií z fotosoutěže Náš listopad 89, do které se mohli zapojit jak studenti vysokých škol, tak i veřejnost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď