Vyrobit si podomácku výbušniny bude ještě těžší, schválila vláda

foto Výbuch. Ilustrační foto.

Praha - Vyrobit si podomácku výbušniny má být v Česku ještě těžší než doposud. Počítá s tím návrh zákona o prekurzorech výbušnin, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V minulosti byl v zemích EU přístup k určitým chemickým látkám, z nichž se dají doma vyrobit výbušniny víceméně neomezený. Téměř šest let už ale podléhá na úrovni EU regulaci zavedené nařízením Evropského parlamentu a Rady. V ČR začal být regulován od září 2014, teď se má ještě zpřísnit.

Za takzvané prekurzory výbušnin označuje navrhovaná legislativní úprava chemické látky a směsi, které obsahují nad tři procenta hmotnostní koncentrace kyseliny dusičné, nad 12 procent peroxidu vodíku, nad 15 procent kyseliny sírové, nad 16 procent nitromethanu, dusičnan amonný obsahující více než 16 procent dusíku, nad 40 procent chlorečnanu draselného nebo sodného nebo nad 40 procent chloristanu draselného nebo sodného.

"Přístup osob z řad široké veřejnosti k prekurzorům výbušnin podléhajícím omezení navrhovaná právní úprava navrhuje zakázat. Nad určité koncentrace si tedy tyto osoby nebudou moci vybrané zneužitelné látky a směsi opatřit, ani je na území České republiky dovézt, držet nebo jakkoliv používat, a prodejci je pak recipročně nebudou moci těmto osobám zpřístupnit. Tím samozřejmě nebude dotčena možnost si látky opatřit v nižších, podstatně méně zneužitelných koncentracích, nebo si opatřit alternativní výrobky," uvedl mluvčí Českého báňského úřadu (ČBÚ) Bohuslav Machek.

Dalším zásadním rozdílem proti současnému stavu bude podle něj zejména to, že kontaktním místem pro prekurzory výbušnin v ČR, kterému se mají hlásit podezřelé transakce, významná zmizení a krádeže prekurzorů výbušnin a který tato hlášení dále má vyhodnocovat, už nebude duplicitně policie a Český báňský úřad, ale jen Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV (služby kriminální policie a vyšetřování) Policie ČR.

"Za spáchání přestupku spojeného s nedovoleným zpřístupněním prekurzorů podléhajícím omezení je navržena vyšší sazba jeden milion korun. Stěžejní sankcí za tytéž přestupky bude zákaz zpřístupňování prekurzorů výbušnin držitelům živnostenských oprávnění až na dobu tří let," uvedl Machek.

Překládací zpráva navrhovaného zákona uvádí, že ve své zprávě z roku 2017 Evropská komise upozornila na existenci různých režimů pro zpřístupňování zneužitelných chemických látek a směsí veřejnosti v jednotlivých členských státech Evropské unie, a na nízkou informovanost prodejců o omezeních při jejich zpřístupňování. Učinila tak mimo jiné v návaznosti na množství teroristických útoků s použitím neoprávněně vyrobených výbušnin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -3°C

Celá předpověď