Výrobce cihel Wienerberger zastavil objednávky, má vyprodáno

foto Výrobce pálených cihel Wienerberger cihlářský průmysl (na snímku z 28. srpna 2017 je výrobní závod společnosti v Týně nad Vltavou).

České Budějovice - Společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel v ČR, pozastavila objednávky, zboží je vyprodané. Na trh dodala od začátku roku o 20 procent výrobků víc než loni za stejné období, tržby letos vzrostly meziročně o 30 procent. Závody společnosti vyrábějí na maximum, 24 hodin denně sedm dní v týdnu. ČTK to dnes řekl jednatel firmy Wienerberger Luděk Bárta. Firma fúzující se společností Tondach zaměstnává asi 950 lidí. Čistý obrat měla loni 1,78 miliardy Kč.

Wienerberger, jehož roční výrobní kapacita je 10.000 domů, zkusil před týdnem otevřít objednávky. "Během dvou, tří dnů jsme byli vyprodaní na další měsíc. To není normální situace. Běžné roky máme objednávky v zimě na dva dny, v létě na šest až osm dní, máme (zboží) skladem a dodáváme okamžitě," řekl Bárta.

Dodací termíny má nyní firma měsíc a déle, proto zastavila objednávky a přednostně dodává pro garantované stavby, které má sjednané s developery a s velkými stavebními firmami. Všechny firemní závody vyrábějí poslední dva roky bez odstávek, Wienerberger dováží také výrobky z Německa.

Situace podle Bárty trvá od loňského podzimu a souvisí s tím, že se urychluje sjednávání hypoték. "Lidé mají obavy z toho, jak se vyvíjí ceny bytů. Normální sezona byla vždycky do října, pak byla zima, v dubnu to zas pomaličku startovalo. Letos nebyla žádná zima, z hlediska počasí i z hlediska stavění, stavělo se skrz, přes zimu jsme prodávali dvakrát tolik co minulá léta a do sezony jsme šli bez zásob. Je to nenormální situace tažená očekáváním lidí: rychle koupit, byty jsou drahé," řekl Bárta.

Upozornil, že po krizi roku 2008 odešlo ze stavebnictví asi 65.000 lidí, což má negativní dopad i dnes. Výrobci stavebních hmot, jak uvedl, snížili kapacity o polovinu, stavební firmy až o třetinu.

"Ekonomika potřebuje stabilitu, předvídatelnost a organický vývoj. Pokud dojde k nepředvídatelným jevům jako v minulosti k povodním, zvýšení sazby DPH, vlně euforie po vstupu do EU nebo jako nyní k omezení dostupnosti hypoték při současném dramatickému nárůstu prodejních cen bytů, jedná se o výjimečný stav," uvedl Bárta. Dodal, že jde o časově omezené prudké navýšení poptávky, na což se žádný výrobce nemůže dostatečně připravit. "Naposledy jsme obdobné situaci čelili v roce 2008," řekl Bárta.

Na trhu chybí cihly i izolační vata, potvrdili ČTK před časem stavaři i zástupce firmy Heluz cihlářský průmysl, jíž stoupla meziročně poptávka po cihlách o deset až patnáct procent.

Podle Bárty klesá dostupnost bydlení. Wienerberger a Svaz podnikatelů ve stavebnictví jedná s vládou o programu podpory bytové výstavby, který zvýší dostupnost bydlení pro střední třídu, mladé rodiny i sociálně slabší. "Inspirujeme se v Rakousku, které takový program má. Ročně se se státní podporou staví osmnáct tisíc bytů, to jsou dvě pětiny všech postavených bytů," řekl Bárta.

Společnost je členem skupiny Wienerberger - největšího světového výrobce cihel. V Česku má sedm cihelen, závod na nosníky i čtyři závody na výrobu keramické krytiny. Po převzetí firmy Tondach se stala také největším výrobcem keramických střešních krytin u nás.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 24. června 2019

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď