Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin spadl pod 27.000 USD

foto Kybernetická měna bitcoin - ilustrační foto.

Londýn/Hongkong - Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin dopoledne spadl pod 27.000 USD a je nejníže od konce roku 2020. Výrazně klesají i další digitální měny, například ether od začátku roku odepsal už přes 50 procent, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Spolu s kryptoměnami klesají i ceny dalších aktiv považovaných za riziková, například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.

Náladu na trhu kryptoměn ovlivňuje i kolaps stablecoinu TerraUSD, u něhož jeho tvůrci plánovali, že bude navázaný na americký dolar v poměru jedna ku jedné. Cena ale spadla až asi na 30 centů. Stablecoiny jsou digitální mince, které jsou navázány na jiné aktivum, v tomto případě na dolar.

Bitcoin dopoledne spadl až k hranici 25.400 USD, než část ztrát smazal. Krátce před 09:30 SELČ se pohyboval kolem 27.070 USD a za posledních 24 hodin vykazoval propad o více než 11 procent. Za posledních osm obchodních dnů bitcoin ztratil asi třetinu hodnoty. Další digitální měna ether dopoledne ztrácela přes 20 procent zhruba na 1825 dolarů.

Analytici upozorňují, že k výprodeji rizikových aktiv přispívají i makroekonomické údaje. Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že míra inflace ve Spojených státech v dubnu klesla na 8,3 procenta, zůstává ale v blízkosti maxima za 40 let.

Ceny kryptoměn v poslední době čím dál více kopírují vývoj na akciových trzích, zejména vývoj indexu Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií. Řada z nich je v růstové fázi, kdy ještě nevytvářejí zisk, zato jsou závislé na úvěrech, kterými financují svůj plánovaný růst. Předpoklad dalšího zvyšování úrokových sazeb a prodražování úvěrů tak zhoršuje výhled na ziskové hospodaření.

"Trh kryptoměn už teď nějakou dobu čelí tlaku," poznamenal Michael Rinko z investiční společnosti AscendEx, který se specializuje na rozvojové a rizikové investice. "Americká centrální banka (Fed) pokračuje ve zvyšování úroků, takže akcie dál oslabují a s nimi i kryptoměny. To na trhu obecně způsobilo značné obavy," řekl serveru CNBC.

V oblasti kryptoměn dochází podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera k určitému prozření. "Investoři začínají ve světle vyšších úroků zkoumat reálnou využitelnost digitálních mincí a ta je zoufale nízká. Bezprostředním faktorem, který k výprodejům přispěl, jsou otřesy na stablecoinech, které mají představovat méně rizikovou část kryptosvěta. Od začátku roku vzrostla korelace virtuálních mincí s ostatními rizikovými aktivy a z tohoto důvodu jejich kurzy prudce klesají, jelikož globální riziková aktiva krvácí kvůli zpřísňování politiky centrálních bank," řekl ČTK.

S tím souhlasí i ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský. "Kryptoměny s sebou stáhla aktuální vlna výprodejů na akciových trzích. Je možné, že se v dohledné době dočkáme ještě razantnějšího poklesu až k 20.000 USD, což by mohlo znamenat zajímavou možnost otevření pozic pro nové investory. Pokles tedy nebude mít dlouhého trvání," dodal.

Tento týden je to už podruhé, kdy bitcoin klesl do blízkosti 29.000 USD. Analytici považovali hranici 30.000 USD za klíčovou úroveň a upozorňovali, že pokud ji bitcoin prolomí a hned se nad ni zase nevrátí, lze očekávat další cenový propad. Bitcoin je ze všech kryptoměn nejrozšířenější a má i největší tržní kapitalizaci. Na rekordních téměř 69.000 USD se ocitl loni v listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď