Výlep letáků, které oslavovaly smrt českých vojáků, půjde k soudu

foto Ilustrační foto - Čeští vojáci v Afghánistánu si v srpnu 2019 připomněli loňskou smrt tří vojáků pochodem přes spojeneckou základnu Bagrám. Na snímku je výtvarné dílo na zdi na základně v Bagrámu s podobiznami padlých vojáků, které vytvořil kaplan 12. strážní roty Pavel Brichta.

Praha - Člověk, který vylepoval letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, čelí obžalobě. Na webu o tom dnes informoval Martin Bílý z pražského vrchního státního zastupitelství. Za podporu terorismu spáchanou prostřednictvím tisku nebo jiným obdobně účinným způsobem hrozí pět až 15 let vězení. Muž je obžalovaný také za podněcování k trestnému činu.

Letáky, které se objevily mimo jiné v okolí pražské Národní třídy, schvalovaly zabití tři českých vojáků na afghánské zahraniční misi. Vojáci zemřeli v srpnu 2018, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník. Letáky je označily za žoldáky a okupanty. Autor textu k zabití vojáků gratuloval "afghánským vlastencům".

Letos v lednu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalobu také na člověka, který smrt trojice českých vojáků schvaloval svými diskusními příspěvky. Také jemu hrozí až 15 let odnětí svobody.

Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli po útoku sebevražedného atentátníka na místě mrtví. Prezident Miloš Zeman je později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství. V říjnu 2018 pak v Afghánistánu padl ještě český psovod Tomáš Procházka, kterého na spojenecké základně Šindánd zastřelil afghánský voják. Také Procházka dostal medaili Za hrdinství a USA mu loni v listopadu udělily bronzovou hvězdu za odvahu v boji.

Češi v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO. V zemi doposud zahynulo 14 českých vojáků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď