Vyhledávání možných nakažených připomíná práci detektivů

foto Ilustrační foto - Žena s ochrannou rouškou na obličeji nese počítačový monitor 16. března 2020 v Praze.

Ostrava - Práci policejních detektivů a telefonních operátorů v těchto dnech připomíná v mnoha aspektech činnost epidemiologů hygienických stanic, kteří vyhledávají potenciálně nakažené koronavirem. Jen v Moravskoslezském kraji, kde je nyní 34 nemocných, museli od 11. března kontaktovat víc než 1000 lidí. Většinu telefonicky. Musí je vyzpovídat, zjistit odkud a kam cestovali, s kým se stýkali. "Je to náročné. Hodně náročné," řekla ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

V oboru pracuje pětatřicet let a současnou situaci nelze podle ní srovnávat s ničím z minulosti. "Trochu podobná byla situace, kdy se šířila nákaza salmonelózy z uzených ryb. Tehdy byly desítky až stovky nakažených," řekla. Zdroj pocházel z jednoho výrobního závodu. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o potraviny, rychle to vyskočilo, ale pak se nákaza už moc nešířila," uvedla.

Nyní se vyhledávání nakažených koronavirem a související administrativě v Moravskoslezském kraji věnují čtyři desítky epidemiologů a dvě desítky jejich kolegů. Pomáhají například pracovníci účetního oddělení hygienické stanice. Kdyby byly třeba další síly, jsou ještě zálohy. "Naše stanice má víc jak 230 zaměstnanců. Využít můžeme i studenty Ostravské univerzity," řekl Svrčinová.

Jednotlivé případy se podle ní výrazně liší. Někteří nemocní mají pár kontaktů, jiní stovky. Například zdravotní sestřička z frýdecko-místecké nemocnice měla kontakt s víc než 200 lidmi. Šla třeba na ples k oslavě MDŽ. Naopak nemocní z Frýdecko-Místecka, kteří nákazu přivezli z lyžařského zájezdu do Itálie měli kontaktů jen málo. Stačily ale k tomu, aby jeden z nich nakazil ředitele gymnázia a počty možných nemocných se tím výrazně zvedly. "Ředitel byl v kontaktu se studenty, učiteli i dalšími pracovníky školy. Celkem jsme tam prověřovali 400 kontaktů," řekla Svrčinová.

Epidemiologové vyhledávající možné nemocné pracují na dvanáctihodinové směny. Svrčinová si jejich práci o víkendu vyzkoušela. "Zvládla jsem asi 60 telefonátů. Většinou lidé reagují vstřícně. Snaží se pomoci. Hlavně když už je v jejich okolí nemoc prokázaná. Pak opravdu pomáhají," řekla. Našli se ale i takoví, kteří reagovali negativně. "Třeba tvrdili, že přijeli dvě hodiny předtím, než vláda něco vyhlásila. Že nic dodržovat nebudou," dodala. Takových telefonátů je do deseti procent. Zatím se ale nevyskytl případ, kdy by někdo spolupráci úplně odmítl, uzavřela Svrčinová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď