Vydavatel knihy o Trumpovi se hájí odkazem na svobodu slova

foto Kniha Fire and Fury: Inside the Trump White House od amerického novináře Michaela Wolffa.

Washington - Vydavatel kontroverzní publikace obviňující prezidenta Donalda Trumpa z neschopnosti vykonávat úřad odmítl pokusy Bílého domu distribuci díla novináře Michaela Wolffa zastavit. John Sargent, šéf nakladatelství Macmillan, se v dopisu zaměstnancům svého podniku odvolal na první dodatek americké ústavy zaručující svobodu slova.

List The Washington Post minulý týden napsal, že právníci Bílého domu se snaží distribuci Wolffovy knihy zmařit. Vyzvali vydavatele, aby okamžitě zastavil publikaci a distribuci knihy či výňatků z jejího obsahu.

Podle Sargenta jsou pokusy prezidenta zablokovat šíření knihy "očividně neústavní". Nakladatelství Macmillan je dceřinou firmou vydavatelského domu Henry Holt and Company, který ke knize vlastní práva. Vedení vydavatelství na akce Bílého domu reagovalo rozhodnutím uspíšit datum distribuce na minulý pátek místo původně plánovaného 9. ledna.

Sám autor Michael Wolff dnes komentoval jednání bývalého Trumpova bezpečnostního stratéga Steva Bannona, který část svých výroků prezentovaných v knize popřel. Bannon v knize označuje schůzku prezidentova nejstaršího syna Donalda s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou za "vlastizrádnou" a "nevlasteneckou".

Po vydání knihy se Trump rozzlobil a prohlásil o Bannonovi, že po vyhazovu z Bílého domu přišel o rozum. Bannon v neděli zatroubil na ústup a řekl, že prezidentův syn je "vlastenec a dobrý člověk". Slova uvedená v knize se prý nevztahovala na Donalda juniora, ale na bývalého šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta.

Wolff dnes v rozhovoru pro televizi MSNBC News trval na svém. Prohlásil, že Bannonův komentář "se netýkal Manaforta, byl zaměřen přímo na Donalda juniora".

Bannon se po odchodu z Bílého domu vrátil do vedení ultrakonzervativního serveru Breitbart News. Jeho údajné výroky publikované ve Wolffově knize ale natolik pobouřily hlavní finanční podporovatelku a spoluvlastnici Breitbart News, miliardářku Rebeku Mercerovou, že se od bývalého Trumpova stratéga veřejně distancovala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď