Výdaje státu na výzkum porostou i do budoucna, slíbil Havlíček

foto Ilustrační foto - Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček (na snímku z 18. února 2019).

Praha - Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček dnes na sněmu Akademie věd ČR (AV ČR) slíbil, že se investice státu do výzkumu budou zvyšovat i v dalších letech. Musí být prioritou každé vlády, uvedl. Konkrétně největší výzkumná instituce v Česku by podle něj v roce 2021 měla od státu dostat až 6,6 miliardy korun, letos stát akademikům přispívá 5,92 miliardy.

"Myslím si, že jsou (výdaje státu na výzkum) jednou z mála kapitol, která poroste," konstatoval v projevu Havlíček. Jedním z nejdůležitějších vládních dokumentů, který v poslední době vznikl, je podle něj vládní inovační strategie. Havlíček je jejím koordinátorem. "Podařilo se přesvědčit politickou garnituru, že se priority vlády začaly měnit ve prospěch výzkumu," dodal.

Inovační strategii ČR 2019-2030 schválila vládní RVVI letos v lednu. Obsahuje devět pilířů, na jejichž podobě panuje shoda napříč podnikatelskou, akademickou i vědeckou sférou. Směřuje k cíli, aby Česko zvýšilo podíl výdajů na vědu a výzkum z HDP na 2,5 procenta k roku 2025 a až na tři procenta v roce 2030. Nyní ČR ve výdajích na vědu mírně zaostává za evropským průměrem.

Havlíček dnes připomněl krizi Akademie věd, kterou v letech 2009 až 2011 procházela, kdy ji nečekaně tehdejší vláda snížila státní příspěvek o půl miliardy. Od roku 2014 se začal postupně zvyšovat, tehdy činil 4,45 miliardy korun, a loni dosáhl 5,69 miliardy. Deficit, který před deseti lety v rozpočtu vznikl, se podle akademiků však srovnal až v současnosti.

Na vědu a výzkum by mělo příští rok celkově ze státního rozpočtu jít 37,5 miliardy korun, o 1,6 miliardy více než letos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď