Východ Spojených států se připravuje na ničivý hurikán

foto Ilustrační foto - Satelitní snímek hurikánu Florence nad Atlantickým oceánem.

Raleigh/Columbia/Atlanta (USA) - Obchody na pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolína jsou prázdné a místním čerpacím stanicím v důsledku horečných nákupů spěšně odjíždějících obyvatel došlo palivo. Blížící se hurikán Florence vyhnal z domovů statisíce lidí, kteří uposlechli výzvy úřadů k okamžité evakuaci. Stav pohotovosti mezitím vyhlásil také stát Georgie, kam by se hurikán mohl stočit. Bouře je nyní podle Národního střediska pro hurikány (NHC) hurikánem třetího stupně na Saffirově-Simpsonově stupnici, která rozeznává pět kategorií hurikánů. Až ve čtvrtek večer a v pátek místního času dorazí na pobřeží, bude podle NHC stále velice nebezpečný.

Americký prezident Donald Trump na twitteru místní obyvatele vyzval, aby si "nezahrávali", hurikán bude podle něj pravděpodobně větší, než se čekalo. Dodal však, že vláda je na jeho příchod připravena.

Meteorologové upozornili, že dnešek je poslední příležitostí opustit ohrožené oblasti. Povinná evakuace se podle CNN týká více než milionu lidí, ne všichni se ale pokynem řídili.

Florence se k atlantickému pobřeží USA blíží rychlostí kolem 28 kilometrů za hodinu a pevninu zasáhne podle meteorologů ve čtvrtek a v pátek. Rychlost větru v centru hurikánu se pohybuje kolem 205 kilometrů v hodině.

Prudké lijáky zasáhnou pobřeží i vnitrozemí a záchranáři očekávají záplavy a výpadky proudu. Hurikán je podle CNN mimořádně nebezpečný nikoli kvůli síle větru, ale právě kvůli hrozícím záplavám na pobřeží i ve vnitrozemí, a také kvůli tomu, že až dorazí na pobřeží, bude se pohybovat prakticky na stejném místě a v některých oblastech Jižní a Severní Karolíny udeří opakovaně. Obyvatelé těchto amerických států navíc nejsou na hurikány zvyklí.

Americká meteorologická služba odhaduje, že v Severní a Jižní Karolíně může spadnout až 700 milimetrů vody. Evropský simulační model, který podle agentury AP američtí experti považují za spolehlivější, počítá v některých oblastech Severní Karolíny až s 1150 milimetry vody. Bezprostředně je ohrožena oblast, kde žije 5,4 milionu lidí, z nichž do vnitrozemí odešla jen část.

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami, které skladují odpadní látky ve velkých lagunách. Před příchodem hurikánu budou odstaveny energetické provozy, obavy z rozsáhlých škod na životním prostředí ale přetrvávají.

Ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců. Evakuace zasáhla částečně i velké vojenské základny Camp Lejeune v Severní Karolíně, Naval Station Norfolk ve Virginii a Marine Corps Recruit Depot v Jižní Karolíně. Do vnitrozemí odjíždějí rodiny důstojníků a na místě zůstane jen nezbytný personál. Letouny ozbrojených sil a Národní gardy byly přemístěny na základny v Ohiu, do klidných regionů Atlantiku se přesunulo přes 30 vojenských plavidel.

Německý astronaut Alexander Gerst z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) tweetoval, že hurikán je tak ohromný, že pro jeho vyfotografování bylo potřeba použít širokoúhlý objektiv. "Bez legrace, řítí se na vás noční můra," napsal ve svém varování.

Trump popudil guvernéra Portorika chválou reakce na hurikán

Americký prezident Donald Trump se v úterý dostal do slovního sporu s guvernérem Portorika, když vychválil vládní pomoc tomuto americkému území po loňském přechodu hurikánu Maria. Zatímco Trump ji označil za "neuvěřitelně úspěšnou", guvernér Ricardo Rossello mu připomněl, že hurikán připravil o život téměř 3000 lidí a že Portoriko marně po Washingtonu žádá další nezbytnou pomoc. Informovala o tom agentura AP.

"Vlastně si myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů v dějinách s ohledem na to, o čem se bavíme," řekl Trump novinářům k reakci amerických úřadů na ničivý živel, který se přehnal přes karibský ostrov náležející USA téměř přesně před rokem. Prezident chválil předchozí práci své vlády v souvislosti s blížícím se hurikánem Florence, před jehož ničivou silou prchají z východního pobřeží USA statisíce lidí.

Jenže již loni čelil Trump ze strany obyvatel i politických představitelů Portorika silné kritice za to, že pomoc podle nich nebyla poskytnuta včas a v dostatečné míře. Zatímco původně se hovořilo o 64 mrtvých, nový odhad zveřejněný letos v srpnu zvýšil jejich číslo na 2975.

"Žádný vztah mezi kolonií a federální vládou nemůže být označen za ´úspěšný´, protože Portoričanům se nedostává jistých neodmyslitelných práv, z nichž se těší jiní Američané ve státech," ohradil se proti Trumpově tvrzení guvernér.

Mnoho lidí po hurikánu zemřelo v důsledku špatných služeb, především kvlli nedostatku lékařské péče a pitné vody.

Ke kritice Trumpa se přidala i starostka portorické metropole San Juan Carmen Yulínová Cruzová. "Pokud si myslí, že smrt 3000 lidí je úspěch, pak nám všem pomáhej Bůh," uvedla politička, která se s Trumpem dostala do sporu již loni. Stejně jako nyní mu vyčítala, že jediným slovem neprojevil Portoriku svou účast a místo toho při své návštěvě rozhazoval mezi obyvatele papírové utěrky stylem hráče basketbalu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď