Vychází 30. román s Oldřichem z Chlumu, prodalo se přes milion výtisků série

foto Ilustrační foto - Spisovatel Vlastimil Vondruška na archivním snímku představil 25. října v Praze svou knihu Breviář pozitivní anarchie.

Praha - V těchto dnech vychází třicátý román spisovatele a historika Vlastimila Vondrušky s názvem Anděl smrti s hlavním hrdinou Oldřichem z Chlumu. Dosavadních 29 příběhů královského prokurátora a správce Bezdězu se prodal více než milion výtisků. Knižně vyšla dobrodružství Oldřicha z Chlumu také v Německu, Polsku, Řecku a na Slovensku. ČTK o tom za vydavatelství MOBA informoval Pavel Turner.

"Před třiceti lety se 'narodil' Oldřich z Chlumu, protože v roce 1992 vyšel brožovaný sešit Osudný turnaj. Tehdy to byl ovšem Jíra z Chlumu a rytířské jméno Oldřich dostal o deset let později, tedy před dvaceti lety, kdy vyšla první kniha s tímto hrdinou pod názvem Dýka s hadem. Letos má tedy královský prokurátor a správce Bezdězu třicátiny a současně vychází třicátý román, v němž vyšetřuje záhadné zločiny za časů Přemysla II. Otakara," uvedl Vondruška.

Autor čtenáře opět zavádí na Bezděz a do jeho širšího okolí. Rokliny s pískovcovými věžemi, hluboké opuštěné lesy a tajemná zákoutí podle něho přímo vybízejí k tomu, aby se zde udál příběh téměř mysteriózní. "Proto se tu objevuje i anděl smrti. Tohle zjevení není nové, hovořilo se o něm už kdysi při upálení sekty kacířů. A teď najednou mizí lidé a někteří i umírají násilnou smrtí. Většinou se jedná o potomky těch, kteří za upálením sekty stáli," podotkl k příběhu Vondruška.

Vedle příběhů s Oldřichem z Chlumu je Vondruška autorem šestidílné ságy Křišťálový klíč nebo sedmidílné Husitské epopeje. Vydal i několik knih pro děti a mládež, soubor názorů, komentářů a historických analýz Breviář pozitivní anarchie, román Kronika zániku Evropy a ve spolupráci se svojí manželkou Alenou Vondruškovou Průvodce českou historií. Na kontě má také několik divadelních her a rozhlasových dramatizací a scénář k historickému filmu Jménem krále. "Já jsem spisovatel na plný úvazek a nejsem člověk, který by se povaloval v kavárnách. Prostě sedím a pracuju," řekl před časem v rozhovoru s ČTK Vondruška.

Vystudovaný historik a držitel medaile Za zásluhy I. stupně Vondruška čelí kritice lidí, kteří nesouhlasí s jeho výkladem dějin a aplikací historických zkušeností na současné dění. Dále je také kritizován za své vystupování proti islámským imigrantům, podporu prezidenta Miloše Zemana, kritiku Evropské unie a elit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď