Výbor Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump v Bílém domě ve Washingtonu na snímku z 15. listopadu 2019.

Washington - Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu dnes doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Výbor o dvou bodech ústavní žaloby debatoval od středy, hlasování se původně očekávalo ve čtvrtek večer. Jednání ale podle poslanců protahovaly spory mezi demokraty prosazujícími impeachment a republikány, kteří hájili pozice prezidenta. Republikánští poslanci předkládali dlouhou řadu dodatků, jejichž přijetí vzhledem k demokratické většině nemělo naději na úspěch. Někteří pronášeli záměrně dlouhé projevy, aby debatu zdrželi.

Po loňských listopadových volbách demokraté ovládli celou Sněmovnu reprezentantů, a tím pádem mají většinu i ve všech jejích výborech. Proto schválení článků ústavní žaloby není překvapením, stejně jako se všeobecně očekává, že příští týden je schválí sněmovní plénum. V Senátu, který bude v lednu o impeachmentu s konečnou platností rozhodovat, je situace opačná. Republikánská většina podle komentátorů nejspíš nedopustí, aby byl prezident své funkce zbaven.

Hlasování ve výboru proběhlo podle agentury Reuters podle stranické příslušnosti: demokraté hlasovali pro, republikáni proti. Demokraté prezidenta obviňovali, že obchází ústavu, ohrožuje národní bezpečnost země a rozděluje společnost před prezidentskými volbami v příštím roce. Republikáni vyčítali opozici, že kauzu impeachmentu uměle vytvořila ve snaze posílit své vlastní předvolební pozice. Žádné jasné důkazy o prohřešcích Trumpa prý demokraté nepředložili.

Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje.

Za důvod pro podání žaloby označují demokraté i rozhodnutí prezidenta vyšetřování ukrajinské kauzy blokovat. Trump se ho měl dopustit tím, že zakázal svým spolupracovníkům docházet na kongresová slyšení, z nichž demokraté čerpali argumenty pro žalobu.

Pokud Sněmovna reprezentantů příští týden impeachment schválí, stane se Trump třetí hlavou státu v dějinách USA, který ústavní žalobě čelí. Demokratický prezident Bill Clinton byl zažalován v roce 1998 kvůli lhaní v kauze svého milostného poměru se stážistkou Bílého domu. Senát ale tehdy žalobu neschválil. V roce 1868 čelil impeachmentu prezident Andrew Johnson, ale i jeho Senát osvobodil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď