Výbor řešil vakcínu proti koronaviru

foto V Chebu 7. května 2020 druhým dnem pokračuje testování všech zaměstnanců nemocnice, ve které se v posledním týdnu objevil zvýšený výskyt nákazy koronavirem.

Europoslanci požadují, aby Evropská strategie směřující k vývoji a výrobě léku proti covid-19 dbala na bezpečnost tohoto léku a jeho dostupnost pro všechny občany unie.

Výbor Evropského parlamentu, který má na starosti veřejné zdraví, jednal se zdravotnickou komisařkou Stellou Kyriakidesovou o stavu evropského úsilí získat vakcínu proti covid-19.

Kyriakidesová představila europoslancům novou evropskou strategii ohledně vývoje a výroby tohoto léku a zdůraznila, že společný postup je nejúčinnější cestou k úspěchu, jak tohoto cíle dosáhnout. Potvrdila zároveň, že všech 27 členských států už komisi v jejím úsilí zajistit urychlené vytvoření vakcíny a její přednostní distribuci podpořilo.

Aby se tak mohlo stát, předložila komise 17. června návrh na dočasné porušení platných pravidel, která určují podmínky pro průběh klinických procesů s léky obsahujícími geneticky upravené organismy. Tento krok má usnadnit vývoj, autorizaci a všeobecnou dostupnost zmíněné vakcíny a potřebné lékařské péče.

Poslanci-členové výboru se za toto snažení postavili, připomněli však, že musí být dodrženy zásady kvality, bezpečnosti a účinnosti hledaného léku.

Další jejich dotazy směřovaly na dělbu práce mezi unií a členskými zeměmi. Zajímali se rovněž o to, jak se komise dívá na vznik „vakcínové aliance”, již vytvořily Francie, Německo, Itálie a Nizozemsko. Tento spolek usiluje o zajištění dodávek pritikoronavirového léku do celé Evropy.

Kyriakidesová reagovala prohlášením, že jde o iniciativu, která zapadá to celkové politiky EU proti pandemii a je otevřená pro všechny zájemce.

Veřejné slyšení na téma dostupnosti zamýšlené vakcíny proti covid-19 pro občany unie by se mělo odehrát formou videokonference ještě před prázdninami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď