Výběr mýta v říjnu byl rekordní a činil 1,03 miliardy Kč

foto Celníci kontrolují pomocí ručního kontrolního zařízení palubní jednotku kamionu pro placení mýtného - ilustrační foto.

Praha - Stát během října vybral na mýtu více než 1,03 miliardy korun, meziročně o 8,2 procenta více. Výběr tak poprvé v jednom měsíci překročil miliardovou hranici. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Letos se na mýtném vybralo zatím 9,1 miliardy korun, meziročně o 4,7 procenta více.

Říjen se tak stal rekordním měsícem v dosavadní téměř dvanáctileté historii mýtného systému v Česku. Podle provozovatele systému tomu pomohlo několik faktorů. Vedle rostoucí ekonomicky to byl velký počet pracovních dní a svátek připadl na neděli. V průměru tak systém předepsal 33,5 milionu korun každý den.

Dosud nejsilnější měsíc byl loňský listopad, kdy se vybralo přes 960 milionů korun. Letos to byl zatím květen s 952 miliony korun. "Celoroční výběr mýta by letos mohl dosáhnout 10,8 miliardy korun," podotkl generální ředitel Kapsche Karel Feix.

V říjnu padl i rekord v počtu mýtných transakcích, což jsou jednotlivá pípnutí palubních jednotek pod mýtnými branami. Systém jich zaregistroval 47,2 milionu.

Stát za necelých 12 let provozu mýta v Česku vybral 97 miliard korun. Provozní náklady se v posledních měsících ustálily na 14 procentech.

Dosavadní smlouva na provoz mýtného systému se společností Kapsch vyprší po roce 2019. Ministerstvo dopravy jako nového provozovatele od roku 2020 vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za deset let provozu systému. Tendr zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď