VW, ministerstva a kraj jednaly v Plzni s ministrem Síkelou o stavbě gigafactory

foto Zleva Tlučná, Líně, úplně vpravo Nová Ves, vzadu vpravo Plzeň, 5. srpna 2022 Líně.

Plzeň - Dnešní jednání zástupců Volkswagenu (VW), ministerstev a kraje v Plzni s ministrem průmyslu Josefem Síkelou (STAN) o možné výstavbě továrny na baterie do elektroaut konkrétní výsledky nepřineslo. ČTK to řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Čtyřistahektarové letiště Líně u Plzně je jednou ze tří možných lokalit ve střední Evropě. Další jsou v Polsku a Maďarsku. Síkela dnes jednal v Plzni asi hodinu, zhruba mezi 40 experty byl také vrcholný manažer VW pro elektromobilitu, řekl Špoták, který se jednání účastnil.

Podle něj žádné rozhodnutí nepadlo a nic se nezměnilo. Stále se čeká na to, jak vláda rozhodne o osudu záložního letiště Líně, které je v majetku armády. V současné geopolitické situaci ho armáda považuje za strategické a chce si ho ponechat. Stanovisko armády šlo na vládu v režimu tajné. Vláda by měla rozhodnout příští středu. "Pokud vláda řekne, že tam bude strategický podnikatelský park (SPP), tak jsme připraveni pomáhat. A když neřekne, tak nebude nic," řekl Špoták.

Pokud armáda a ministerstvo obrany řeknou, že letiště potřebují, tak kraj podle Špotáka nepůjde proti armádě a pro Plzeňský kraj projekt SPP končí s tím, že nebude zasaženo do provozu letiště ani se nebude přesouvat základna letecké záchranné služby. Na základě krajských zásad územního rozvoje by ale bylo možné podle Špotáka využít okolní volné pozemky k rozvoji oblasti.

"Přijeli odborníci z VW, tak jako sem jezdí už posledního půl roku, a přijel je pozdravit pan ministr Síkela. Odborné týmy, v nichž byli i zástupci ČEZ, ČEPS a CzechInvestu, se pak rozdělily do pěti skupin a řešily vodu, elektřinu, životní prostředí a další. Týmy pořád srovnávají zvažované dvě až tři lokality," řekl Špoták. Podle něj se chtěli na areál podívat také zástupci vedení VW z Německa, kteří ale nakonec do Líní nejeli. U letiště čekalo několik lidí z leteckých škol a pilotů, kteří chtěli předat ministrovi a zástupcům VW otevřený dopis, že stejně jako okolní obce tzv. gigafactory v Líních nechtějí.

Autobus Škody Auto se zhruba 30 českými i německými experty dorazil k bráně línského letiště po 16:00. Podle informací ČTK vystoupili na obhlídku areálu až poté, co na pokyn Vojenské policie odešel tým České televize. Zástupci spolku STOP gigafactory předali zástupcům automobilek otevřený dopis po jejich managementy v češtině a v němčině, který zašlou sněmovně i Senátu. ČTK má jeho text k dispozici.

Píšou v něm, že prosazovaný výběr lokality by měl za následek zničení plně funkčního mezinárodního letiště, devastaci životního prostředí a další negativní dopady na život v okolí Plzně. "Je i dnes použitelné jako záložní plocha pro Armádu ČR a další letecké činnosti. V případě přírodních katastrof je jediné využitelné pro záchranné práce. Likvidace letiště je také nevhodná s ohledem na současnou zahraničně politickou situaci," uvedli. Podle spolku prosazování výstavby v nevhodné lokalitě, navíc pochybným způsobem za účasti lobbistů a PR agentur, poškozuje dobré jméno koncernu VW. Všichni starostové okolních obcí jsou podle spolku proti gigafactory a likvidaci letiště, petici podepsalo také přes 11.000 občanů.

"Víme o tom, že delegace VW měla v neděli v (hotelu) Marriottu schůzku se špičkami plzeňské politické scény. Dnes ráno měli jet na letiště. Ale když se jim nepodařilo vyhnat piloty, mě a štáb České televize od brány, tak to odložili," řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Dodal, že ho v pátek navštívil zástupce VW. "Informoval mě, že zatím s obcemi jednat nebudou a zjišťují, jakým způsobem projekt stát a kraje komunikují, třeba i ve vztahu k obcím," uvedl Sobotka. Na dnešní ani nedělní jednání obce nebyly pozvány.

Starostové pěti obcí z okolí letiště Líně věří, že si armáda prosadí tuto plochu jako záložní strategickou pro české vojáky a gigafactory zhruba s 4500 zaměstnanci tam nevznikne. obce vlastní dvě pětiny dotčených pozemků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď