Vůz Jamese Bonda Aston Martin DB5 se prodal za 6,4 milionu dolarů

foto Vůz Aston Martin DB5 z filmu Zlaté oko.

Pebble Beach (USA) - Jeden z nejslavnějších filmových automobilů všech dob, Aston Martin DB5 agenta 007 Jamese Bonda, byl prodán v aukci na automobilovém týdnu v kalifornském Pebble Beach za 6,4 milionu dolarů (148,7 milionu Kč). Jde o jeden ze tří zbývajících vozů, které si společnost Eon Productions objednala pro první filmy s Bondem. Vybaven je všemi smyšlenými specifikacemi Branch M16Q. Neznámému kupci ho prodala aukční firma RM Sotheby's.

Přímo tento exemplář si však ve filmech s agentem 007 nezahrál, užíván byl jen při propagaci snímku Thunderball z roku 1965 a má všechny vymoženosti slavného vozu z filmu Goldfinger natočeného o rok dříve.

Světle šedý automobil je například vybaven kulomety, neprůstřelnými skly nebo vystřelovacím sedadlem spolujezdce. Má také telefon v bočních dveřích řidiče a skrytý prostor pro uložení zbraní.

Nejprve ho koupil britský sběratel lord Anthony Bamford, později přešel do rukou muzea Smokey Mountain Car Museum v Tennessee, kde bylo vystaveno 35 let, napsal dnes zpravodajský server CNBC.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď