Vstřebáme výhru v Lize mistrů, pak bude načase růst, řekl Tuchel

foto Trenér Chelsea Thomas Tuchel s pohárem pro vítěze Ligy mistrů, který jeho tým získal po finálovém vítězství 29. května 2021 nad Manchesterem City.

Porto - Zatímco loni v srpnu s fotbalisty Paris St. Germain ve finále Ligy mistrů neuspěl, o devět měsíců později trenér Thomas Tuchel rozhodující duel s Chelsea zvládl. Po sobotní výhře 1:0 nad Manchesterem City londýnský celek ovládl elitní soutěž podruhé v historii. Podle Tuchela je třeba triumf využít k tomu, aby se "Blues" ještě zlepšili a šli si za dalšími trofejemi. Trenér Manchesteru City Pep Guardiola věří, že se mužstvo z nezdaru poučí a v následujících letech bude nejlepší na světě.

"Radovat se z tohohle úspěchu se všemi je neuvěřitelné. Dokázali jsme to. Byl jsem vděčný, že jsem se podruhé za sebou dostal do finále. Bylo to jiné," řekl na tiskové konferenci Tuchel, který se jako první kouč v historii probojoval do finále Ligy mistrů ve dvou sezonách po sobě s dvěma kluby. Loni s PSG nestačil na Bayern Mnichov, u porážky francouzského celku byl tehdy i současný stoper Chelsea Thiago Silva.

Tuchel se ujal Chelsea v lednu po odvolání hráčské legendy klubu Franka Lamparda. V anglické lize, kterou opanoval Manchester City, vytáhl tým na čtvrté místo a ve finále Anglického poháru podlehl Leicesteru.

"Laťka je nastavená. Jakmile oslavy skončí a všichni ten zážitek vstřebají, bude načase růst. Využijeme tuhle chvíli k tomu, abychom se ještě zlepšili. Musíme. Zůstat hladoví a jít si za další trofejí je velká výzva," uvedl sedmačtyřicetiletý Němec.

"Když jsem vyhrál Německý pohár s Dortmundem, nedorazil jsem na první trénink míň hladový nebo s menší touhou. Máme pořád co dělat, abychom zaplnili prázdná místa. Od toho tady jsem," prohlásil Tuchel.

Jako trenér Mohuče a Dortmundu nedokázal svého protějška Pepa Guardiolu s Bayernem v pěti soutěžních zápasech zdolat. V roli kouče Chelsea ale španělského trenéra "Citizens" porazil ve všech třech soutěžních utkáních. V dubnu "Blues" vyřadili City v semifinále Anglického poháru a počátkem května ho porazili na jeho hřišti v anglické lize.

O vítězství Chelsea ve finále v Portu rozhodl ve 42. minutě Kai Havertz. "Manchester City byl silným protivníkem. Potřebovali jsme špičkový výkon a soudržnost, abychom měli šanci vyhrát, a povedlo se nám to," konstatoval Tuchel.

S klubem má smlouvu do června 2022. "Nejsem si stoprocentně jistý, ale možná bych mohl podepsat díky vítězství nový kontrakt. Mluvil jsem s majitelem (Romanem Abramovičem) na hřišti, byla to ta nejlepší chvíle pro naše první setkání. Nebo možná ta nejhorší, protože už to může být jenom horší," řekl Tuchel.

"Znovu si promluvíme. Může si být jistý, že zůstanu hladový. Jsem v ambiciózním klubu mezi lidmi, kteří za mnou stojí," uvedl Tuchel.

Guardiola pochválil své svěřence za mimořádnou sezonu. "Citizens" vyhráli potřetí za poslední čtyři sezony anglickou ligu a k tomu přidali triumf v Ligovém poháru. Do finále Ligy mistrů se probojovali poprvé v historii. "Byla to sezona s 62 možnými zápasy, my jich hráli 61. Pro všechny z nás to v pandemickém světě bylo složité. Jsme smutní. Gratulujeme Chelsea, poučíme se z toho," prohlásil Guardiola na tiskové konferenci.

"Sezona ale byla mimořádná, mám ohromný respekt pro hráče, dali do toho všechno. Nedokázali jsme vyhrát, ale vrátíme se silnější. Teď chci domů za rodinou, dlouho jsem ji neviděl. Poté se vrátím do klubu. V příštích letech to bude nejlepší klub na světě," konstatoval španělský kouč.

"Teď si odpočineme, pak se připravíme na další sezonu. Pokusíme se hráče psychicky nabudit," řekl Guardiola pro BT Sport.

Bylo to vyrovnané utkání, podotkl. "Na to, že jsme byli ve finále Ligy mistrů poprvé, jsme hráli velmi dobře. Ukázali jsme odvahu, zejména ve druhé půli," uvedl Guardiola, který s Barcelonou ovládl Ligu mistrů jednou jako hráč a dvakrát coby kouč.

"Nedokázali jsme dát gól, protože jsou velmi silní a rychlí v protiútocích. Nedovolili jsme jim hrát. Všichni hráči byli mimořádní. Jednoho dne se sem možná vrátíme," prohlásil někdejší defenzivní záložník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 28. července 2021

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď