Všem penzistům vzrostou důchody, Sněmovna schválila vládní novelu

foto Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová během vystoupení na schůzi Sněmovny.

Praha - Složení penzí by se mělo od ledna změnit, což se odrazí v příštích valorizacích. Přilepšit by si měli lidé s nízkou penzí, ostatním by důchod měl v budoucnu růst pomaleji než dosud. Pro příští rok chce vláda k pravidelnému navýšení přidat každému důchodci ještě asi 300 Kč měsíčně. O dalších tisíc korun by měl důchod vzrůst lidem nad 85 let. Vládní verzi důchodové novely s těmito úpravami schválila Sněmovna.

Poslanci odmítli senátní verzi s přidáním tisícikoruny po 25 letech v penzi. Aby zákon začal od září platit, musí ho ještě podepsat prezident.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela v březnu 2,4 milionu starobních, 423.400 invalidních a 68.200 pozůstalostních penzí. Nějaký důchod tak pobíralo 2,9 milionu lidí. Průměrná starobní penze činila v březnu 12.347 korun. Své důchodové systémy mají i resorty obrany či vnitra. Příští rok by si zákonná valorizace, tisícikorunové navýšení v 85 letech a přidání 300 korun měsíčně všem mělo vyžádat téměř 38 miliard. Celkem by na důchody mělo podle první verze rozpočtu jít asi 472,2 miliardy korun.

Sněmovna schválila normu jednohlasně. Pro bylo všech 170 přítomných poslanců. Senátní návrh podpořilo 69 ze 169 hlasujících zákonodárců, 69 bylo proti a 31 se zdrželo.

Dolní komora o důchodové novele jednala asi tři hodiny. Spor se vedl o vládní a senátní návrh, tedy o to, kdo by měl dostat tisícikorunu navíc. Zatímco podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je spravedlivější vládní verze, podle opoziční ODS, TOP 09, Starostů a nezávislých a SPD je to naopak verze senátní.

Podle schváleného vládního záměru by měli mít od příštího roku o tisícikorunu vyšší důchod lidé, jimž bylo 85 let. Týkat se to má zhruba 200.000 seniorů. V roce 2019 by to mělo stát asi 2,4 miliardy. Senát navrhoval přidat tisícikorunu těm, kteří pobírají penzi 25 let. Týkalo by se to asi 400.000 lidí a výdaj by byl dvojnásobný.

Dosud se lidem zvyšuje důchod, když je jim 100 let. Zvedá se o 2000 korun. Tato úprava se zavedla už v roce 1969, jen postupně rostla částka.

Srovnání růstu průměrných mezd a důchodů v Česku, vývoj od roku 2006 do roku 2017.

Důchod se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl je pro všechny stejný, v zásluhové procentní výměře se odráží odpracované roky a výše výdělků a odvodů. Podle novely má pevná část penze odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo dosavadních devíti procent. Podíl zásluhové části se tak o něco zmenší. Roli to bude hrát při budoucích valorizacích. Do navýšení pevného dílu poputuje větší část z přidávané sumy, do procentní výměry menší. Lidé s nižší penzí si tak přilepší, ostatním porostou důchody o něco pomaleji než dosud.

Penze se valorizují podle poloviny růstu reálných mezd a podle růstu cen, což novela nemění. V příštím roce by se důchody měly zvednout v průměru o 600 korun. Vláda chce kvůli změně složení penze všem lidem, kteří pobírají starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, přidat ještě dalších 300 korun. Putovat by měly do pevného dílu důchodu, který nyní činí 2700 korun. Tento krok by měl příští rok vyjít zhruba na 11 miliard korun, zákonná valorizace pak asi na 24 miliard.

Výdaje na tisícikorunové navýšení by se měly kvůli přibývání lidí ve vysokém věku každoročně zvedat. U zákonné valorizace má naopak podle rozpočtového výhledu ministerstva financí tempo růstu výdajů zpomalovat, a to i přes rostoucí počet seniorů a vyšší nástupní penze. Do přidávání by se tak mělo promítnout snížení zásluhovosti z dnes schválené důchodové novely. Z výhledu vyplývá, že by v roce 2020 mělo do valorizace putovat asi 21 miliard a v roce 2022 pak asi 18,5 miliardy.

Maláčová chce v září předložit harmonogram příprav reformy penzí

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce připravit a v září zveřejnit harmonogram projednávání a příprav důchodové reformy. Kvůli důchodům a jejich reformním změnám by se měla v příštích dnech sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a šéfem ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Maláčová to dnes ve Sněmovně řekla novinářům.

Dolní komora dnes projednávala novelu se změnami penzí. Zástupci opozičních stran žádali ministryni a vládu o zahájení jednání a prací na důchodové reformě co nejdřív, aby se stihla připravit a našla se na ní shoda ještě do konce volebního období. Parlamentní volby by se měly konat za tři roky.

"V průběhu září zveřejníme harmonogram postupu, jak by měla být projednávána a připravována důchodová reforma," uvedla Maláčová. Podle ní by návrh měl obsahovat i okruhy témat, jichž by se reformní změny měly dotknout. Patřit mezi ně má například řešení rozdílu ve výši penzí žen a mužů, dřívějšího odchodu do důchodu lidí v náročnějších profesích či zdrojů příjmů do důchodového systému. "Chci se zaměřit na obsah, ne na formu," uvedla ministryně.

Některé opoziční strany žádají vytvoření zvláštní důchodové komise, do níž by vyslaly své experty. Podobný tým fungoval už v minulém volebním období. Navrhl například výraznější valorizování penzí, které loni sněmovna v zákoně schválila.

Podle Maláčové mělo Česko důchodových komisí několik a jejich existence není zárukou vytvoření důchodové reformy. Ministryně řekla, že "na vládě padlo", že se v příštích dnech kvůli přípravám reformy sejde s premiérem, ministryní financí a šéfem ČSSD. Termín neupřesnila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 23:00 28°C

Celá předpověď