Všechny hraniční přechody v Plzeňském kraji jsou plně průjezdné

foto Kamion 22. února 2021 projíždí kolem policejního stanoviště poblíž hraničního přechodu s Německem v Pomezí nad Ohří na Chebsku.

Rozvadov (Tachovsko) - Všechny hraniční přechody z ČR do Německa v Plzeňském kraji jsou plně průjezdné. Kolony se netvoří ani na Rozvadově na dálnici D5, kde se na české straně testují řidiči na covid; minulý týden tam byly kolony až 16 km, šlo hlavně o kamiony. Fronty se dnes tvořily jen po 07:00 na Folmavě, ale od 09:00 je všude klid, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

Fotogalerie

Německo považuje ČR za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od 14. února obnovilo stálé kontroly na pomezí s ČR. Hranice mohou překročit s negativním testem jen nákladní dopravci a někteří pendleři, jejichž práci vyhodnotila SRN jako nezbytnou. Do Německa vyjíždí v pondělí nejvíc kamionů i českých pendlerů směřujících za prací na celý týden či víc dní.

Policejní hlídky na Rozvadově i Folmavě zůstávají a budou regulovat kamiony i čekatele na test. Pravý pruh v Rozvadově je stále na testování, levý pro lidi s testy z vnitrozemí. Kdokoliv překračuje hranici, musí mít potvrzení o negativním testu v němčině nebo angličtině, ne starší než 48 hodin. Musí si také dopředu udělat digitální registraci pro vstup do SRN.

"Máme tu o poznání klidněji než minulý týden," řekl koordinátor odběrových týmů Stanislav Částečka z Asociace samaritánů ČR Praha-západ, kteří na dálnici i v obci Rozvadov testují řidiče na covid. Na dálničním přechodu provedli v neděli 300 testů, ale do 22:00 nemohli řidiči kamionů vyjíždět. V obci Rozvadov, kam jezdí hlavně osobní vozy, provedli v neděli přes 300 testů. "Dnes ji bylo v obci 279 (testují tam od 05:00 do 15:00) a na dálnici 140 testů, což je významný pokles," řekl ve 14:20 Částečka. Zhruba 99 procent tvoří na dálnici řidiči kamionů, z 90 procent cizinci. Řidičů osobních vozů je minimum, z testy přijíždějí už z vnitrozemí a mohou tak jet v levém pruhu. Druhé stanoviště zřídila ve čtvrtek vedle samaritánů pražská firma Scimed.

Plynulý provoz je také na hraničním přechodu Všeruby na Domažlicku. "Pendleři musí mít registraci a potvrzení, že pracují v kritické infrastruktuře - zdravotnictví nebo sociálních službách nebo musí mít výjimku, že jsou pro zaměstnavatele nepostradatelní," řekl starosta Všerub Václav Bernard (STAN) Ode dneška ji má sice více lidí, ale podle Bernarda je vidět, že za prací jezdí minimum pendlerů, kamionů je zhruba stejně. Pondělky přitom bývaly kritické, řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď