Vrcholní politici Slovenska se přihlásili k EU a NATO

foto Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Bratislava - Tři vrcholní politici Slovenska, prezidentka, předseda parlamentu a premiér, se dnes přihlásili k proevropské a proatlantické orientaci země. Navázali tak na společnou deklaraci nejvyšších politiků země z podzimu roku 2017, odkdy došlo ke změně na postech hlavy státu i předsedy vlády.

"Vnímám v naší společnosti nejistotu z toho, že se v posledních letech v naší zahraniční politice vytratil konsensus a jednota. Považuji za klíčové, aby naše zahraniční politika na úrovni nejvyšších ústavních činitelů byla jednotná," řekla prezidentka Zuzana Čaputová po podpisu společného prohlášení se šéfem parlamentu Andrejem Dankem a premiérem Peterem Pellegrinim.

Z nejvyšších slovenských politiků čelí Danko kritice části opozice či médií za svůj vstřícný postoj k Rusku. Dankova Slovenská národní strana (SNS) také blokuje projednání nové bezpečnostní strategie země ve sněmovně a požaduje její přepracování. Vládou schválený dokument kromě jiného za porušení mezinárodního práva označil anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Předseda parlamentu Danko po podpisu zmíněného prohlášení řekl, že nejlepším místem pro Slovensko je EU a že nejlepší alternativou z hlediska bezpečnosti je NATO. "Zaznívá mnoho hlasů, které zpochybňují některé naše kontakty a návštěvy. Já budu vždy zdůrazňovat, že svět má čtyři světové strany," řekl Danko, který často jezdí na návštěvy do Moskvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď