Vozíčkáři uspořádali happening za bezbariérové cestování

foto Většinou vozíčkáři se svými asistenty sestavili 3. března 2020 na happeningu na pražském Hlavním nádraží nápis Vlakembezbariér.cz, aby upozornili na to, že se handicapovaní při cestování vlakem stále potýkají s řadou překážek.

Praha - Na to, že se vozíčkáři při cestování vlakem potýkají s řadou překážek, dnes upozornil happening na pražském hlavním nádraží. Pořadatelé z neziskové organizace Asistence, která poskytuje sociální služby, apelují na vládu, aby se přihlásila k závazné koncepci odstranění bariér při cestování vlakem. Součástí iniciativy je petice, kterou dosud podepsalo několik tisíc lidí. Vyjádření Českých drah a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ČTK shání.

Fotogalerie

Happeningu se zúčastnily tři desítky lidí, většinou vozíčkáři se svými asistenty. Společně sestavili nápis Vlakembezbariér.cz, jedna z účastnic držela transparent Cílem je, aby každý mohl přijít na nádraží a jet kam chce. Právě to podle ředitele Asistence Erika Čipery vozíčkáři v Česku nemohou. V současnosti si totiž musí nahlásit cesty vlakem s denním až dvoudenním předstihem. Ani to však není zárukou, že se pak cesta uskuteční.

Ředitel upozornil, že od roku 1989 byla bezbariérově upravena pouze čtvrtina nástupišť a nádražních budov v Česku. Cestování pak vedle bariérových vlaků na tratích handicapovaným ztěžují i často nefunkční nástupní plošiny. "Od lidí máme informace, že dvě až tři plošiny z pěti se porouchají," řekl. Vlak se pak podle něj buď zastaví, nebo jsou handicapovaní s vozíkem přenášeni ručně, což je nebezpečné.

O svých zkušenostech dnes mluvili také někteří handicapovaní. Eliška Morozová například popsala cestu k rodině, z Prahy do Písku, kdy dojede jen do Strakonic, kde na ní čekají příbuzní s autem. Karolína Chovancová řekla, že lépe se dá dojet pouze do krajských měst. Zdůraznila, že právě obtížná možnost cestování je pro handicapované omezující i při výběru zaměstnání. Další z účastníků pak porovnal zážitek, kdy jih Španělska vlakem díky bezbariérovým přístupům procestoval prakticky sám, tříhodinovou cestou na vesnici v Česku však musel řešit týden.

Právě zjištění, že mnozí handicapovaní vlivem těchto komplikací od cestování upouští, podle Čipery podnítilo současnou aktivitu. "Chceme, aby vláda deklarovala, že chce bezbariérové cestování vlakem," zdůraznil. Právě vyjádření vlády a koncepce s termíny postupného odstraňování bariér podle něj v současnosti chybí. Uvedl, že jako poskytovatelé sociálních služeb vidí, že "nynější způsob nefunguje."

Petici dosud podepsalo více než 3500 lidí. Podpis je možné připojit do konce března. Podle Čipery pak bude předána premiérovi premiérovi Andreji Babišovi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď