Šéfkou příští EK bude jako první žena Ursula von der Leyenová

foto Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu po zvolení šéfkou Evropské komise.

Štrasburk/Brusel - Šéfkou příští Evropské komise bude Ursula von der Leyenová. Šedesátiletá německá politička, která stane v čele evropské exekutivy jako první žena, získala těsnou podporu Evropského parlamentu. V tajné volbě pro ni hlasovalo 383 poslanců, proti bylo 327; ke schválení kandidatury bylo zapotřebí minimálně 374 hlasů. Němku jako nástupkyni Jeana-Claudea Junckera nominovali počátkem měsíce šéfové států a vlád. Zda ji europarlament schválí nebylo vzhledem k napětí v některých politických frakcích jisté.

Fotogalerie

"Děkuji vám za důvěru, kterou jste mi dali," řekla von der Leyenová krátce poté, co šéf europarlamentu David-Maria Sassoli oznámil výsledky hlasování. Uvedla, že si je vědoma velké zodpovědnosti, která před ní nyní stojí. Dodala, že své zvolení pokládá za hlas "pro silnou Evropu od východu na západ, od severu k jihu".

Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu po zvolení šéfkou Evropské komise.  Na své první tiskové konferenci pak řekla, že ve své budoucí komisi si přeje odpovídající zastoupení a tedy významná portfolia pro komisaře ze zemí střední a východní Evropy. Už předtím slíbila, že polovinu jejího týmu budou tvořit ženy. Junckera by měla von der Leyenová nahradit od počátku listopadu. Do té doby musí ve spolupráci s členskými zeměmi EU sestavit novou komisi.

Von der Leyenové k úspěchu poblahopřál mimo jiné šéf Evropské rady Donald Tusk a také německá kancléřka Angela Merkelová, která ji označila za "přesvědčivou a oddanou Evropanku".

Z výsledku tajného hlasování v EP je ale patrné, že von der Leyenová nedokázala o svých kvalitách přesvědčit značný počet europoslanců ani z těch frakcí, které jí oficiálně před tajným hlasováním vyslovily podporu.

Výběr ženy, která nepatřila k "vedoucím kandidátům" v květnových eurovolbách, řadu poslanců rozladil. Jistotu podpory měla německá ministryně obrany a matka sedmi dětí jen v případě "své" lidovecké frakce EPP. Proti lidovecké političce a dlouholeté spolupracovnici Merkelové uvnitř socialistické frakce vystupovali i její krajané z SPD.

Ursula von der Leyenová (vlevo) v europarlamentu. Klíčová socialistická frakce, která je v parlamentu po EPP druhá nejpočetnější, ale nakonec krátce před hlasováním oznámila, že Němku podpoří. Podobně se vyjádřili i liberálové z uskupení Obnova Evropy.

Von der Leyenová před večerním hlasováním v projevu k europoslancům mimo jiné uvedla, že jednou z jejích priorit budou rovné příležitosti mužů a žen a boj proti násilí na ženách. Hlasy poslanců se snažila získat také důrazem na boj s klimatickými změnami, ale i na posílení sociálního rozměru unie či respektem k názorům europarlamentu. Zdůrazňovala rovněž, že EU je prostor míru, jednoty a společných hodnot, které je třeba společně bránit.

Von der Leyenová mimo jiné oznámila, že předloží návrh na reformu unijních pravidel, která se týkají migrace i azylové politiky, ačkoli si je dobře vědoma, jak dalece podobné debaty členské země rozdělují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď