Volodin: Protesty v Moskvě metodicky řídí západní diplomati

foto Policisté odvádějí jednoho z účastníků protestu v Moskvě 10. srpna 2019. Lidé demonstrovali proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů ve volbách do moskevského zastupitelstva naplánovaných na počátek září.

Moskva - Víkendových demonstrací v Moskvě, které ruská opozice pořádá pravidelně od konce července, se účastní pracovníci zahraničních velvyslanectví, kteří protesty organizují a rozdávají účastníkům "metodické příručky". Podle agentury Interfax to dnes prohlásil předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Při akcích na protest proti údajným volebním machinacím byly už zadrženy stovky lidí.

Moskevských demonstrací, kterých se už zúčastnily desetitisíce lidí, vyvolalo rozhodnutí městské volební komise nepřipustit ke komunálním volbám v metropoli několik desítek opozičních kandidátů. Komise se odvolává na formální nedostatky, podle opozice jde o snahu vyřadit opozici z politické soutěže.

Do Moskvy byla z dovolené povolána skupina 12 poslanců, kteří se stanou členy dnes založené komise Státní dumy pro prošetření zahraničního vměšování do ruských vnitřních záležitostí, oznámila ruská média. Komise, kterou povede šéf bezpečnostního výboru dumy Vasilij Piskarjov, si bude zvát zahraniční diplomaty, kteří jsou podle parlamentu iniciátory víkendových nepokojů.

Zakročit chtějí ruští poslanci i proti zahraničním médiím, konkrétně proti americké rozhlasové stranici Hlas Ameriky a německé Deutsche Welle. Obě jsou financovány vládami, ale podle svého statusu jsou redakčně nezávislé. "Dovolily si vyzývat k porušování ruských zákonů a de facto se vměšovaly do našich vnitřních záležitostí. Takové skutečnosti nelze přehlížet," řekl Volodin. Obě stanice ruská obvinění odmítají.

K údajnému západnímu vměšování se dnes vyslovil i místopředseda parlamentní frakce vládní strany Jednotné Rusko Andrej Isajev. Prohlásil, že ruská opozice prochází instruktážními tábory v Pobaltí, kde její představitelé pravidelně dostávají pokyny. Podle Isajeva "je všeobecně známo, že neparlamentní opozice pořádá v litevském Vilniusu každoroční sjezdy financované z ciziny".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď