Volnou desítku vyhrála nečekaně Norka Hagaová, Nováková byla 28.

foto Norka Ragnhild Hagaová se raduje z vítězství v závodu v běhu na lyžích na 10 km volně na ZOH v Pchjongčchangu.

Pchjongčchang - Závod v běhu na lyžích na 10 km volně v Pchjongčchangu vyhrála překvapivě olympijská debutantka Ragnhild Hagaová z Norska, patnáctá žena ze sobotního skiatlonu. Nejlepší z českých reprezentantek Petra Nováková obsadila stejně jako v úvodním závodu 28. místo.

Hagaová, jež má na kontě pouze jedno vítězství ve Světovém poháru, si dojela pro životní úspěch suverénně s náskokem 20,3 sekundy před vítězkou skiatlonu Charlotte Kallaovou ze Švédska. Dodatečně si tak nadělila ideální dárek k pondělním 27. narozeninám.

"Je to bomba! Když získala Ragnhild Mowinckelová stříbro (v obřím slalomu), rozhodli jsme, že tohle bude den Ragnhild. Inspirovala mě tím," řekla Hagaová.

O bronz se podělily další dvě medailistky z prvního distančního závodu v Koreji. S totožným odstupem 31,9 sekundy za Hagaovou skončily Norka Marit Björgenová, která rozšířila svou rekordní olympijskou bilanci už na dvanáct cenných kovů, a Finka Krista Pärmäkoskiová. Ta získala v Pchjongčchangu druhý bronz.

Na třetí pozici byla ještě půldruhého kilometru před cílem Jessica Digginsová, jež mohla vybojovat první americkou medaili v běhu na lyžích od roku 1976. Nakonec byla pátá s odstupem 3,3 sekundy na bronzovou pozici.

Česká běžecká jednička Nováková na vítězku ztratila přes dvě a půl minuty. Kateřina Beroušková obsadila 45. místo, sedmnáctiletá Barbora Havlíčková a Petra Hynčicová se seřadily na 59. a 60. pozici.

"Necítila jsem se moc komfortně, dost mě bolely nohy. Trať byla náročná, hodně se od předešlých dnů změnila," řekla Nováková. "Snažila jsem se nějak rozumně rozvrhnout si síly, abych v prvním kole nejela úplně na maximum. Aby mi zbyly do druhého kola, ale na trati síly postupně odcházejí a bylo to opravdu hodně náročné," dodala česká běžkyně. Po relativním zklamání z distančních závodů uvažuje o startu ve sprintu dvojic a určitě ještě pojede závěrečnou třicítku.

Hagaová si v životním závodě dobře rozvrhla síly. Ještě v polovině na mezičase mírně zaostávala za Kallaovou, ale o kilometr později už švédskou favoritku předstihla a díky stupňovanému tempu si dojela pro největší úspěch v kariéře s výrazným náskokem.

"Před klesáním na stadion jsem si pomyslela: 'Tohle je nejdůležitější sjezd tvého života, tak by ses měla udržet na lyžích'," popisovala poslední stovky metrů Hagaová. "Jela jsem stále naplno, protože jsem se bála, že Kallaová v závěru zrychlí. Jsem na sebe pyšná, jak jsem využila svou příležitost," dodala čtyřnásobná juniorská mistryně světa z roku 2011 a Liberce 2013. Mezi seniorkami až do dneška vyhrála pouze jeden velký závod, na úvod sezony v listopadu v Ruce měla nejrychlejší čas ve stíhačce.

Sedmatřicetileté Björgenové stejně jako ve skiatlonu nevyšel útok na sedmé olympijské zlato, které mohla získat jako první žena v historii ZOH. Díky dvanáctému cennému kovu (s bilancí 6-4-2) nicméně vyrovnala svého krajana Björna Dählieho (8-4-0). Pokud vybojuje v Pchjongčchangu ještě jednu medaili, může se Björgenová dotáhnout na absolutního rekordmana a dalšího Nora Oleho Einara Björndalena (8-4-1), jenž se letos nevešel do nominace biatlonistů.

Běh na lyžích - 10 km volnou technikou:

Ženy:

1. Hagaová (Nor.) 25:00,5, 2. Kallaová (Švéd.) -20,3, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) a Björgenová (Nor.) obě -31,9, 5. Digginsová (USA) -35,2, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -49,8, 7. Östberová (Nor.) -1:05,5, 8. Sedovová (OSR) -1:07,3, 9. Stadloberová (Rak.) -1:15,6, 10. Nečajevská (OSR) -1:24,3, ...28. Nováková -2:33,3, 45. Beroušková -3:13,9, 59. Havlíčková -4:00,2, 60. Hynčicová (všechny ČR) -4:09,4.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď