Volkswagenu loni prudce klesl zisk, letos čeká oživení tržeb

foto Znak automobilky Volkswagen - ilustrační foto.

Wolfsburg (Německo) - Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen se loni bez zahrnutí mimořádných položek propadl o 45 procent na 10,6 miliardy eur (278 miliard Kč). Firma dnes ale rovněž uvedla, že v letošním roce počítá s výrazným oživením tržeb. Volkswagen se podobně jako jeho konkurenti potýká s negativními dopady šíření nového koronaviru.

V loňském roce se tržby koncernu kvůli pandemii snížily téměř o 12 procent na 222,9 miliardy eur (5,8 bilionu Kč). Firma se navzdory horším hospodářským výsledkům rozhodla ponechat dividendy na úrovni předchozího roku. Investoři by tak měli obdržet 4,80 eura na kmenovou akcii a 4,86 eura na prioritní akcii.

"Covid-19 nás všechny staví před bezprecedentní úkoly. Skupina Volkswagen loni byla úspěšná při zmírňování dopadů pandemie na své aktivity a zároveň položila významné strategické základy pro svou transformaci," uvedl člen představenstva koncernu Frank Witter, který má na starosti finance a informační technologie.

Skupina Volkswagen loni prodala 9,2 milionu vozů, což je o 16,4 procenta méně než v předchozím roce. Podařilo se jí ale mírně zvýšit podíl na globálním trhu s osobními automobily, a to na 13 procent z 12,9 procenta, upozorňuje koncern v dnešní zprávě.

Součástí skupiny Volkswagen je rovněž automobilka Škoda Auto. Ta v lednu oznámila, že loni svým zákazníkům po celém světě dodala 1,005 milionu vozů, což je o 19,1 procenta méně než v roce předchozím. Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, auta ale vyrábí i v jiných zemích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď