Volkswagenu kvůli Číně klesl odbyt, méně aut prodala i Škoda

foto Výroba automobilů Volkswagen - ilustrační foto.

Wolfsburg (Německo) - Německému automobilovému koncernu Volkswagen v lednu meziročně klesl odbyt o 5,2 procenta na 836.800 vozů. Důvodem byl zejména více než desetiprocentní propad v Číně, kde se automobilový průmysl potýká s negativními důsledky epidemie nového typu koronaviru. Volkswagen dnes také uvedl, že jeho česká součást Škoda Auto v lednu dodala zákazníkům 87.200 aut, což je o 15 procent méně než loni v lednu.

Odbyt Volkswagenu v Číně se v lednu meziročně snížil o 11,3 procenta na 343.400 vozů. Čína je největším automobilovým trhem světa i největším odbytištěm koncernu Volkswagen. Jak si v Číně v lednu vedla Škoda Auto, ve zprávě uvedeno není.

Čtvrteční údaje čínského svazu výrobců automobilů (CAAM) ukázaly, že celkový prodej osobních aut v Číně se v lednu kvůli dopadům epidemie koronaviru propadl o 20 procent na 1,61 milionu vozů.

Jeden z představitelů CAAM dnes agentuře Reuters sdělil, že čínský automobilový trh v letošním prvním pololetí kvůli koronaviru pravděpodobně klesne o více než deset procent. Celoroční pokles by se podle něj mohl pohybovat kolem pěti procent, pokud se ovšem do dubna podaří dostat epidemii pod kontrolu. Začátkem roku přitom CAAM letošní pokles odhadoval pouze na dvě procenta.

Vloni prodej aut v Číně už druhým rokem za sebou klesl. Poptávku podkopal pomalejší růst ekonomiky, ke kterému přispěl mimo jiné obchodní spor mezi Pekingem s Washingtonem.

Odbory automobilky Škoda Auto se obávají, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy. Čína je pro mladoboleslavskou automobilku největším světovým trhem, loni firma na čínském trhu dodala zákazníkům o 17 procent aut méně, další pokles v souvislosti s epidemií není podle odborů žádoucí, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.

Škoda Auto uvedla, že automobily na čínský trh nevyváží a že výroba aut v České republice není ohrožena. K situaci v Číně, kde Škoda vyrábí auta pro tamní trh, se firma nevyjádřila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď