Volejbalistky si za rok zahrají na mistrovství světa, mužům start unikl

foto Evropská liga volejbalistek - 1. turnaj skupiny C: ČR - Maďarsko, 30. května 2021 v Praze. Zleva Barbora Purchartová z Česka, Andrea Kossányiová z Česka a Adrienn Vezsenuiová z Maďarska.

Praha - České volejbalistky si příští rok zahrají po 12 letech na mistrovství světa. Na šampionát, který budou hostit Polsko a Nizozemsko, se mezi 24 týmů dostaly ze světového žebříčku federace FIVB. Českým mužům účast na mistrovství světa v Rusku unikla.

"Po olympiádě je světový šampionát druhá nejprestižnější akce. Kvalifikace ženské reprezentace je další výborná zpráva pro celý český volejbal a věřím, že bude sloužit jako motivace dorůstající generaci hráček," řekl manažer reprezentačních týmů Miloslav Javůrek v tiskové zprávě.

Podle Javůrka se po změně v nastavení žebříčku reprezentaci vyplatilo, že odehrála všechna utkání letošní sezony - kvalifikaci ME, na kterém pak ženy došly do osmifinále, a Evropskou ligu.

"Zúročila se naše několikaletá práce v rámci boje o postavení na rankingu FIVB. V něm totiž rozhoduje každý set a bod. I když jsme se kvalifikovali na evropský šampionát, tak jsme nic nepodcenili a šli do všech zápasů naplno, což nám velmi pomohlo," uvedl Javůrek. Češky jsou aktuálně v pořadí dvaadvacáté a na šampionát se dostaly jako předposlední.

"Účast na mistrovství světa zároveň bereme jako první krok k vysněnému postupu na olympijské hry 2024 nebo 2028. To je jednoznačným cílem," konstatoval Javůrek.

Naposledy se české volejbalistky zúčastnily mistrovství světa v Japonsku v roce 2010, kde obsadily pod vedením trenéra Jiřího Šillera patnácté místo. Lepšího výsledku dosáhl národní výběr po rozdělení Československa jen v roce 1994, kdy byl v Brazílii devátý.

V éře Československa si volejbalistky z mistrovství světa přivezly dvě bronzové medaile: v roce 1952 z prvního MS v historii a poté v roce 1960.

Muži se sice po postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy v Ostravě posunuli v žebříčku na 30. místo, ale na účast na MS jim to nestačilo. Posledním kvalifikovaným týmem je Čína, která je v pořadí FIVB dvaadvacátá. Čeští volejbalisté hráli na MS rovněž naposledy v roce 2010.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď