Volejbalistky Olomouce usedly po 23 letech na ligový trůn

foto Finále extraligy volejbalistek - 3. zápas: VK UP Olomouc - VK Prostějov 24. dubna 2019 v Olomouci.

Olomouc - Volejbalistky Olomouce získaly po 23 letech titul mistryň republiky. Ve třetím finálovém zápase extraligy porazily doma Prostějov 3:0 a stejným poměrem vyhrály i celou sérii. Dnes Olomoučanky zdolaly obhájkyně titulu z Prostějova zcela jednoznačně po setech 25:18, 25:21 a 25:14, čímž ukončily desetileté kralování regionálního rivala.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Teplého tak zakončily úspěšnou sezonu, v níž v dlouhodobé části extraligy prohrály jen jednou a přidaly i vítězství v Českém poháru. Pro Olomouc je to pátý titul od vzniku v roce 1953. Nejlepší léta prožil tento klub v letech 1993 až 1996, kdy získal čtyři tituly po sobě a u všech byl jako trenér Teplý.

Třetí finálový zápas se vyvíjel zcela jednoznačně od prvních míčů. Olomoucké volejbalistky nastoupily do utkání soustředěné a dominovaly prakticky ve všech herních činnostech.

Základ položily dobrým servisem, což jim zjednodušovalo obranu, a když přidaly i pestrý útok, byl nárůst skóre v jejich prospěch markantní. "Motivovat hráčky nebylo vůbec třeba. Všechny moc chtěly dnes získat titul a ukončit sezonu," řekl Teplý.

Prostějov držel krok jen v krátkých pasážích, kdy domácí hráčky s vědomím podstatného náskoku polevily v koncentraci. To platilo zejména o druhém setu, kdy hostující celek pětibodovou sérií stáhl domácí vedení, ale koncovku už zase ovládla Olomouc. "Byl to takový pověstný strach z vítězství, ale brzy jsme se z toho oklepali," hodnotil Teplý.

Poslední dějství jen podtrhlo celosezonní suverenitu Olomouce, která sebevědomě šla za svým cílem. Na poslední míče nastoupila i sedmatřicetiletá bývalá reprezentantka Jana Napolitano Šenková, loučící se s kariérou. "Lepší tečku jsem si nemohla přát," řekla dojatá matka dvou dětí.

Prostějov po deseti titulech skončil na druhém místě. "Teď jsme smutné, ale brzy nám musí dojít, že stříbro je úspěch. Během sezony to tak totiž vůbec nevypadalo," prohlásila zkušená prostějovská smečařka Helena Horká, která získala na české scéně čtyři tituly a nyní rovněž uvažuje o konci kariéry.

Při titulu v roce 1996 se hrál volejbal na ztráty, smál se Teplý

Pátý titul v trenérské kariéře vybojoval olomoucký kouč a patriot Jiří Teplý. Jeho tým dnes vpodvečer vyhrál třetí finálový duel s volejbalistkami Prostějova 3:0 a zaplněná hala mohla skandovat trenérovo jméno při prvních oslavách.

Teplý se ženského družstva Univerzity Palackého ujal na počátku 90. let, kdy k áčku přešel od dorostu. Po čtyřech triumfech v řadě v letech 1993 až 1996 nastalo pro Olomouc slabší období, v němž klub kvůli nedostatku peněz bojoval o udržení v nejvyšší soutěži.

"Vzpomínám si dobře na tu dobu, vždyť těch titulů zase tolik nebylo," nemusel trenérský veterán dlouho lovit v paměti. Nechtěl se ale příliš pouštět do srovnávání. "Dnes je to mnohem těžší ve všech směrech. Ať už ekonomicky, organizačně, sportovně," řekl.

Nejlépe o rozdílnosti epoch a třiadvacetiletém období mezi tituly hovoří vývoj pravidel. "Tehdy se hrálo na ztráty do patnácti bodů a nebyla ještě libera," vystihl Teplý základní rozdíly, které současná hráčská generace už ani nemůže pamatovat.

V době, kdy dovedl k titulu tým v roce 1996, ještě některé jeho současné svěřenkyně nebyly na světě. Nicméně dnes s kariérou se loučící Jana Napolitano Šenková si na předchozí olomoucký triumf dobře vzpomíná. "Já jsem tehdy přestoupila z Uničova sem, seděly jsme s holkama na tribuně a snily, že titul jednou získáme," usmála se Šenková a tehdy vůbec netušila, že na to bude v olomouckém dresu čekat 23 let.

Před touto sezonou Olomouc výrazně posílila a byla od začátku považována za hlavního adepta na titul. "Výsledky v celé sezoně byly fantastické, jak v poháru, tak v lize," řekl Teplý. "Něco jsme touto sezonou začali a chceme v tom pokračovat. Některým hráčkám končí smlouvy, budeme se snažit tým kvalitně doplnit," uzavřel.

Letošním pátým titulem se Teplý dotáhl na dlouholetého trenéra Olympu Stanislava Mitáče, který vede pražský celek od roku 1990. Poprvé s ním slavil ligový primát v roce 1992, dosud naposledy o 16 let později. Pět vítězství má na kontě i Petr Kop, jenž v letech 1984 až 1988 slavil s volejbalistkami RH Praha pětkrát za sebou.

Ještě úspěšnější jsou Václav Raban a Antonín Kyndr. Raban v 50. a 60. letech získal šest titulů s ÚDA a Slavií Praha, Kyndr dovedl své svěřenkyně ke stejnému počtu prvenství během dvacetiletého působení u Tatranu Střešovice.

Suverénním rekordmanem v počtu titulů je Miroslav Čada s 15 triumfy. Prvních pět slavil s KP Brno, zbývajících deset přidal s Prostějovem. Od roku 2002 až do loňska se z titulu neradoval jen dvakrát. Loňským 15. titulem Čada překonal Jana Bobrovského, který basketbalistky Brna dovedl ke 14 ligovým triumfům.

Finále extraligy volejbalistek - 3. zápas:

Olomouc - Prostějov 3:0 (18, 21, 14)

Rozhodčí: Kovář, Z. Grabovský. Čas: 69 min. Diváci: 2000. Konečný stav série: 3:0.

Sestavy a body:

Olomouc: Kubínová 3, Michalíková 5, Trnková 9, Orvošová 20, Kossányiová 10, Strušková 11, libero Kovářová - Košická, Napolitano Šenková. Trenér: Teplý.

Prostějov: Nová 7, Bežandolská 9, Horká 3, P. Kojdová 8, Kozmíková 2, Zatloukalová, libero Slavíková - Šmídová 1, Weidenthalerová, Polášková 2, Toufarová 11. Trenér: Petráš. 

Konečné pořadí extraligy 2018/19:

1. Olomouc, 2. Prostějov, 3. Liberec, 4. Olymp Praha, 5. VK Brno, 6. Přerov, 7. KP Brno, 8. Ostrava, 9. Frýdek-Místek, 10. Šternberk (po baráži s Dobřichovicemi se udržel).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď