Volební místnosti v Kábulu zasáhly exploze, nejméně tři mrtví

foto Afghánské ženy čekají před volební místností v Kábulu.

Kábul - Nejméně tři lidé přišli dnes v Kábulu o život, při explozích, které otřásly několika volebními místnostmi. S odkazem na svědky a afghánské úřady o tom informovala agentura AFP. V Afghánistánu dnes začaly několikrát odložené parlamentní volby. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit o útoky na volební místnosti.

Afghánské ministerstvo vnitra oznámilo, že napříč zemí zaznamenalo 15 útoků. Při většině z nich byly použity improvizované výbušniny a rakety.

Jen v Kábulu dnes přišli při asi 15 incidentech u volebních místností nejméně tři lidé o život a dalších 30 jich bylo zraněno, oznámilo afghánské ministerstvo zdravotnictví. Novinář AFP viděl voliče prchat poté,co exploze zasáhla volební místnost na severu metropole. Další svědci uvedli, že bomba vybuchla v jiné části města v mešitě, která byla využívaná jako volební místnost. Při incidentu byl zraněn policista a hlasování bylo přerušeno, uvedl svědek.

Agentura AP s odvoláním na místní úřady dříve dnes informovala, že na severu Afghánistánu byly při dvou útocích zraněny dvě ženy. Volby na místě ale pokračují. Později napsala, že Tálibán v centrální provincii Ghór přepadl a zabil čtyři policisty, kteří mířili k volbám.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní chtěl dnes voličům jít příkladem a šel volit do školy v Kábulu brzy ráno poté, co se otevřely volební místnosti. Zároveň přitom Afghánce vyzval, aby šli k volbám.

Uposlechlo ho mnoho spoluobčanů, kteří dnes u volebních místností po celé zemi tvořili dlouhé fronty. Na mnoha místech byli ale lidé nuceni čekat kvůli organizačním problémům. Několik volebních místností nemohlo být otevřeno kvůli nedostatku pozorovatelů, jinam včas nedorazily volební materiály a na řadě míst nefungovaly přístroje ověřující totožnost hlasujících podle biometrických údajů. Vzápětí volební komise oznámila, že v některých volebních okrscích bude hlasování, která má podle plánu skončit v 16:00 místního času (13:30 SELČ), prodlouženo do neděle.

V Afghánistánu byly volby kvůli zpožděním prodlouženy do neděle

Zavírání volebních místností při afghánských parlamentních volbách bylo dnes stejně chaotické jako jejich otevírání. Kolik z 21.000 volebních místností bylo ale ve stanovený čas uzavřeno, zatím není jasné. Někde se nicméně kvůli dnešním organizačním a technickým problémům bude volit i v neděli. S odvoláním na sdělení afghánské volební komise o tom informovala agentura AP.

Parlamentní volby se v Afghánistánu původně měly konat již v roce 2015, ale byly opakovaně odkládány kvůli špatné bezpečnostní situaci a sporům kolem volební reformy.

Volební místnosti se otevřely v 7:00 místního času (4:30 SELČ) a podle původního plánu měly být uzavřeny v 16:00 místního času (13:30 SELČ). Předseda nezávislé volební komise Abdul Badí Sajád ale oznámil, že na místech, kde byly volební místnosti otevřeny pozdě, budou volby prodlouženy do 20:00 (17:30 SELČ).

Někde byly volební místnosti otevřeny s pětihodinovým zpožděním, na mnoha místech panoval zmatek kolem použití techniky pro biometrickou registraci voličů, zatímco jinde se dlouho čekalo na doručení volebních materiálů. Následně Sajád oznámil, že bude možné ve volebních místnostech, které nebyly otevřeny do 13:00 (10:30 SELČ) hlasovat i v neděli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď