Volby v Ohiu těsně vede republikán Balderson

foto Republikánský kandidát Troy Balderson v doplňovacích volbách do Sněmovny reprezentantů v americkém státě Ohio.

Columbus (USA) - Republikánský kandidát Troy Balderson těsně vede po sečtení téměř všech hlasů v doplňovacích volbách do Sněmovny reprezentantů v americkém státě Ohio. Dramatický souboj v tradičně republikánském volebním obvodu je vnímán jako varování pro prezidenta Donalda Trumpa před listopadovými kongresovými volbami. Demokrat Danny O´Connor dokázal se soupeřem svést bitvu vyrovnanou do poslední chvíle.

Po sečtení 99 procent okrsků má Balderson náskok přibližně 1700 hlasů, což je méně než jedno procentu hlasujících. Zbývá však sečíst ještě korespondenční hlasy a ty volební lístky, jejichž platnost je třeba zvláště ověřit. Těch je dohromady přes 8000. Podle televize CNN sice tyto hlasy obvykle do výsledku voleb výrazně nepromluví a Baldersonovo vítězství je pravděpodobné, nelze však o něm zatím mluvit s jistotou.

Vyrovnaný souboj v obvodu zahrnujícím předměstí Columbusu a venkovské oblasti, v němž od 80. let nepřetržitě vítězí republikánští kandidáti, vykládají komentátoři jako velký úspěch demokratů, který přináší nadějné vyhlídky směrem k listopadovým volbám. V nich bude opozice usilovat o ovládnutí obou komor dosud republikány řízeného Kongresu, čímž by výrazně zkomplikovala Trumpovi vládnutí.

"Ještě před měsícem tenhle souboj nepoutal pozornost, ale stal se celonárodní záležitostí a referendem o Trumpovi, což mezi demokraty vyvolalo zápal," řekl agentuře AP analytik Patrick Murray. Zatímco začátkem července měl Balderson v průzkumech dvojciferný náskok, krátce před hlasováním byly preference takřka vyrovnané.

Minulý týden přijel republikánského kandidáta podpořit sám Trump, který to zopakoval i během volebního dne prostřednictvím twitteru. Ještě před sečtením všech hlasů označil prezident Baldersona za vítěze a přisvojil si zásadní podíl na jeho úspěchu.

Vítěz má místo ve Sněmovně reprezentantů jisté na pouhé tři měsíce, neboť je bude muset hájit v listopadových volbách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď