Volby provětrají stranické pokladny, úspěšným se to vyplatí

foto Graf: Náklady na předvolební kampaně politických stran 1996 - 2006

Praha - Volby bývají vyvrcholením snah politických stran o získání či udržení podílu na řízení země, a proto většina z nich na předvolební kampani nešetří. Případný volební úspěch je totiž nejen ziskem politickým, ale i přínosem ekonomickým. Příjmy ze státní pokladny za volební výsledky mohou předvolební náklady snadno vrátit a navíc i naplnit stranickou kasu.

Graf: Přehled peněz, které dostaly strany od státu za volby do Poslanecké sněmovny v roce 2002

Strany pravidelně nejvíce investují do kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny. V roce 1996, kdy se konaly první sněmovní volby od rozdělení federace, kandidující strany a hnutí utratily za kampaň podle dostupných informací asi 350 milionů korun. Nejvíce investovala ODS (podle oficiálních informací strany 127 milionů korun), následovaná ČSSD (asi 80 milionů korun). KDU-ČSL utratila 55 milionů korun, Občanská demokratická aliance 40 milionů korun. V té době stranické pokladny plnili štědří sponzoři, z nichž se však později mnohdy vyklubali pochybné podnikatelské subjekty či neexistující zahraniční dárci.

Po sérii skandálů kolem financování stran byla kampaň před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny v roce 1998 mnohem skromnější. Vyprázdněné kasy přiměly především parlamentní strany k uzavření dohody o tom, že se nebudou používat nákladné billboardy a volební náklady budou činit maximálně 30 milionů korun. K této dohodě se nepřipojili Sládkovi republikáni.

Kampaň v roce 2002 již nebyla tak skromná. Podle tehdy zveřejněných informací vládní ČSSD vynaložila 75 milionů korun, nejsilnější opoziční strana ODS 60 milionů korun. Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU investovala asi 72 milionů, KSČM 10,5 milionu korun. Deset milionů utratilo za kampaň také Sdružení nezávislých, Strana zelených asi čtvrtinu této částky. Například Česká strana národně sociální ještě před volbami uvedla, že je připravena utratit až 50 milionů korun.

Letos strany zatím zveřejnily odhady částek, které hodlají do kampaně investovat. Sociální demokraté jsou připraveni utratit více než sto milionů korun, ODS kolem 80 milionů, lidovci 45 milionů a komunisté 30 milionů korun. O poznání méně zřejmě investují Strana zelených (13 milionů korun) a US-DEU (11 milionů korun). V souvislosti s nedávnými záplavami představitelé některých stran oznámili omezení kampaně a využití uspořených peněz pro zaplavené.

A jak se tyto investice vyplatí? Podle volebního zákona dostane každá strana či hnutí, které zlákají alespoň 1,5 procenta voličů, za každý odevzdaný hlas stokorunu. Tohoto výsledku dosáhla v roce 2002 šestice politických subjektů, přičemž vzhledem k přiznaným nákladům byla nejúspěšnější KSČM. Komunisté totiž svoji desetimilionovou investici znásobili takřka devětkrát, když za voličské hlasy získali více než 88 milionů korun. Nejvyšší částku dostaly ČSSD (144 milionů) a ODS (116 milionů). Koalice si připsala 68 milionů, Sdružení nezávislých 13 milionů a Strana zelených 11 milionů korun. V roce 1998 získala ČSSD 173 milionů, ODS 149 milionů a KSČM 59 milionů korun.

Pro pokladníky úspěšnějších stran však tímto povolební radost nekončí. Každý politický subjekt, který získá ve volbách do sněmovny tři procenta hlasů, dostane každoročně šest milionů korun a navíc 200.000 korun za každých dalších i započatých 0,1 procenta hlasů. Obdrží-li strana a hnutí více než pět procent hlasů, příspěvek se dále nezvyšuje. Dalším příjmem je roční příspěvek 900.000 korun na mandát poslance. Koalice se o tyto příspěvky na činnost dělí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď