Volby 1998

Volby se konaly 19.a 20.června a zúčastnilo se jich 74,03 procenta oprávněných voličů.

Zástupci KDU-ČSL, ODS, US, ČSSD a KSČM se shodli na omezení výdajů na předčasné volby do Poslanecké sněmovny na 30 miliónů korun. Zárověň se dohodli, že od 1. dubna nebudou používat billboardy a televizní a rozhlasové spoty nahradí diskusemi u kulatých stolů.

Deník Lidové noviny podal trestní oznámení na SPR-RSČ pro jejich propagační spoty, v nichž se vyjadřují k romské menšině v ČR.

Městský soud v Praze vydal předběžné rozhodnutí, kterým zakázal vysílání předvolebních spotů DEU ve veřejnoprávních médiích, neboť DEU v nich použila úryvek písně Modlitba pro Martu, aniž by měla souhlas autorů.

Strany, které se dostaly do parlamentu:

strana mandátů %
ČSSD 74 32,31
ODS 63 27,74
KSČM 24 11,03
KDU-ČSL 20 9,00
US 19 9,60

Do Poslanecké sněmovny se těsně nedostaly dvě strany, které podle předvolebních průzkumů v parlamentu měly zasednout. Fiaskem skončily volby pro Sládkovy republikány (SPR-RSČ), kteří získali 3,90% hlasů a sněmovnu tak museli opustit a strana Důchodci za životní jistoty (DŽJ) se 3,06% hlasů práh sněmovny nepřekročila, ačkoli byl její vstup do předvolebního boje kvitován vzestupem preferencí.

Opoziční smlouva
Z důvodů, které od té doby vysvětlují čas od času stranické špičky ODS a ČSSD, podepsaly po volbách tyto dvě strany tzv. opoziční smlouvu, která umožnila existenci jednobarevné menšinové vlády ČSSD. ODS na oplátku "dostala" místa předsedů obou parlamnetních komor. ODS podpořila vládu svou neúčastí při hlasování o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně.

Obě strany se ve smlouvě zavázaly, že po dobu volebního období žádná z nich nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě ani nevyužije ústavních možností k rozpuštění sněmovny. Budou-li takové návrhy předloženy jiným subjektem, nepodpoří je hlasováním.

Zavázaly se také, že po dobu trvání této smlouvy neuzavřou koalici nebo dohodu s další politickou stranou, která by znamenala vstup této strany do vlády, nebo která by vedla k novému obsazení některé z funkcí vymezených smlouvou.

Text opoziční smlouvy

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď