Vojtěch: Nedávné zrušení čtyř opatření MZ nemusí být relevantní

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupil 7. května 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády k dalším opatřením na pomoc při řešení dopadů epidemie koronaviru.

Praha - Dnešní zamítnutí žaloby proti mimořádným opatřením o uzavření škol podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukazuje, že nedávné zrušení čtyř mimořádných opatření jiným senátem Městského soudu v Praze nemusí být relevantní. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády Vojtěch také poznamenal, že tehdejší rozhodnutí soudu vykazuje znaky nezákonnosti. Resort proti němu podal kasační stížnost.

Soud dnes zamítl žalobu právničky Venduly Zahumenské, která tvrdila, že dvě opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhla do jejích práv. Žena spatřovala zásah v tom, že musela v době zrušené školní docházky zajistit péči o své dvě nezletilé děti. Soud ale uvedl, že ministerstvo mělo pravomoc obě opatření vydat a že jeho postup byl vzhledem ke koronavirové situaci důvodný.

"Tím ten první rozsudek městského soudu, zdá se, ztrácí na relevantnosti, protože je to zkrátka stejný soud, jiný senát, jiný názor. Ukazuje se, že je otázkou, jestli právní názor ministerstva zdravotnictví byl chybný, jestli skutečně ta mimořádná opatření byla nezákonná, pokud dnes jiný senát městského soudu potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví samo mělo kompetenci vydávat takováto mimořádná opatření plošně na celou Českou republiku i mimo nouzový stav, přestože byl vyhlášen," řekl Vojtěch.

Soud 23. dubna rozhodl o zrušení čtyř opatření resortu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Kabinet následně musel opatření přijmout v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

Podle ministra je nutné, aby judikatura byla sjednocena a věc posoudil Nejvyšší správní soud. "Zároveň jsme přesvědčeni o tom, že to rozhodnutí Městského soudu v Praze a senátu pana předsedy (Štěpána) Výborného vykazuje znaky nezákonnosti. Je nutné, aby byla přezkoumána i procesní stránka dané věci, to, jak soud postupoval. Jsme přesvědčeni o tom, že ministerstvo zdravotnictví bylo kráceno na svých procesních právech, že nám nebyla dána možnost dostatečného vyjádření. Byly tam nestandardní postupy z hlediska navádění žalobce, jak má upravit své podání," doplnil Vojtěch.

O tom, že soud pomáhal vylepšit podateli stížnost tak, aby byla úspěšná, hovořila v úterý v České televizi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Uvedla také, že na místě soudce by se z jednání vyloučila, protože jeho bratrem je opoziční politik, lidovecký poslanec a donedávna předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď