Vojtěch: Lidé, kteří podle lékaře nemají nosit respirátor, ho nosit nemusí

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Praha - Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to dnes vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud (NSS).

Vojtěch řekl, že ministerstvo opatření upravilo tak, aby reflektovalo výtky soudu. Soud požadoval, aby se úřad vypořádal s tím, zda nemohou v některých individuálních případech zdravotní rizika nošení respirátoru převýšit přínosy ochrany dýchacích cest jako prevence šíření koronaviru.

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů respirátor nosit, mají mít podle Vojtěcha nižší stupeň ochrany, jako jsou roušky. "Ve výjimečných případech, pokud nemohou ani tu nosit, nebudou mít žádnou ochranu dýchacích cest. Ale to musí být uvedeno v lékařském potvrzení," řekl Vojtěch. To, že lékař potvrzení pacientovi vydal, musí podle ministra zaznamenat také do lékařské dokumentace, aby to bylo kontrolovatelné.

Vojtěch řekl, že podle odborníků je takových lidí, kteří nemohou nosit žádnou ochranu dýchacích cest, naprosté minimum. Podle ministra mezi nimi nejsou například astmatici.

NSS také předchozímu opatření vyčetl, že není řádně odůvodněné. Ministerstvo proto podle Vojtěcha doplnilo do zdůvodnění například odkazy na odborné studie, do vypracování se zapojili i externí odborníci, mimo jiné ze skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala. Na nošení ochrany nosu a úst, které je nyní nutné například ve veřejných budovách nebo v MHD, ale úřad trvá. Podle Vojtěcha je nošení respirátorů a roušek základním opatřením proti šíření nákazy covidu-19, které doporučují i mezinárodní instituce.

Lékařka: Výjimku z nošení respirátoru mohou mít dýchaviční lidé

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. ČTK to řekla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková, která je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví.

"Doporučujeme zohlednit nenošení respirátorů, ale třeba lehčí ochranné pomůcky u těch lidí, kteří jsou dušní. To znamená, mají takovou poruchu plíce nebo srdce, která už v klidu bez nasazení respirátoru způsobuje dýchavičnost," řekla Vašáková, která působí jako přednostka plicní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice. Podle ní jde například o pacienty s pokročilou chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními chorobami, které vyvolávají otok plic.

Astmatiků by se výjimka z nošení respirátorů týkat neměla. Pokud je pacient s astmatem adekvátně léčen, téměř žádné potíže podle Vašákové nemá a respirátor mu nevadí. Mnozí astmatici měli podle ní při nošení ochrany dýchacích cest méně astmatických záchvatů, protože byli chráněni před pyly a prachem.

Podle Vašákové se může stát, že budou mnozí lidé nyní po plicních lékařích potvrzení žádat. "Skutečně to zhodnotíme a jen ti, kteří budou mít poruchu plicní funkce už existující, klidovou, tak těm budeme pravděpodobně psát toto potvrzení," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď