Data z testování dalo podle Vojtěcha 86 procent škol, měly 111 nakažených

foto Ilustrační foto - Učitelky dohlížejí na žáka, který se testuje na nemoc covid-19, při zahájení školního roku 1. září 2021 v základní škole ve Stonařově na Jihlavsku.

Praha - Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu zdravotnictví nahlásilo 86 procent škol. Potvrdilo se v nich 111 případů nákazy. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na celkové zhodnocení je podle něj potřeba počkat na výsledky ze zbytku škol a také z dalších termínů testování. Do základních a středních škol v ČR nastoupilo 1. září asi 1,4 milionu dětí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pořadu na sociálních sítích dnes uvedl, že k očkování se zaregistrovalo od konce srpna zhruba 4000 dětí.

"My jsme v té první vlně testování ve školách otestovali přes milion dětí. Data dohlásilo 86 procent škol, bohužel část nedohlásila, doufám, že se to ještě napraví," řekl ministr. Proč 14 procent škol výsledky testování zatím neposkytlo, nevěděl. "V tuto chvíli po první vlně testování máme konfirmovaných asi 111 pozitivních," uvedl. "Ještě možná se nějaká data dohlásí," dodal.

Předseda vlády označil za velice pozitivní, že se k očkování od 30. srpna zaregistrovalo 3858 dětí starších 12 let. První dávku má podle něj 66,1 procenta dospělé populace, další 3,5 procenta na ni čeká. Lidé se budou moci nechat očkovat jednodávkovou vakcínou při hromadných akcích, jakou budou například Dny NATO v Ostravě v polovině září.

První termín testování žáků ve školách byl první školní den, tedy ve středu 1. září. Prvňáci se mohli testovat 2. září. Do lavic usedlo podle odhadu ministerstva školství přibližně 967.100 žáků základních a 422.300 studentů středních škol. Do prvních tříd nastoupilo kolem 110.300 žáků.

Vojtěch připomněl, že budou ještě další dva termíny testů, a to 6. a 9. září. Preventivní testování na covid-19 ve školách se podle něj naplánovalo, aby se po letních prázdninách nerozšířila nákaza mezi žáky a školy se nemusely zavírat podobně jako v minulém roce. Ministerstvo školství ve svém manuálu pro školy na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, testování tam bude pokračovat do konce září, vždy jednou týdně.

Například v pražských školách podle dřívějších informací hygieniků odhalil preventivní screening na covid-19 ve školách 1. září 38 nakažených žáků. Testovalo se 67.896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní.

V případě, že žák test nepodstoupí, musí nyní nosit roušku i při výuce, nesmí zpívat či cvičit v tělocvičně a v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa. Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy, kteří si ale na rozdíl od žáků musejí testy zajistit sami. Pro žáky mají školy antigenní testy od státu, nebo se mohly rozhodnout zajistit si průkaznější PCR testy. Za jeden test PCR metodou dostanou od státu zpětně 200 korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď