Vojenský speciál odletěl zpět z Číny, přiveze 150.000 rychlotestů

foto Ilustrační foto - Ministr vnitra Jan Hamáček vystoupil 15. března 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády o nových opatřeních k zamezení šíření koronaviru.

Praha - Vojenský speciál, který v pondělí odletěl do Číny pro 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru, dnes po poledni českého času odstartoval ze Šen-čenu zpět do Česka. Na twitteru to sdělila armáda. Zpět do Česka doletí ve středu mezi 02:00 a 03:00, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Česko zároveň do Číny pošle další letadla pro roušky, respirátory či ochranné obleky. V pátek do Číny odletí velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan, zpět se vrátí zřejmě v neděli. Další lety jsou podle Pejška v jednání.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že jeho resort má v Číně zajištěných přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250.000 ochranných obleků a brýlí a další materiál. Do Česka by je měla přepravit letadla v rámci programu NATO strategické přepravy, sdělil ČTK ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Armádní speciál odletěl do Číny v pondělí ráno z kbelského vojenského letiště, mezipřistání měl v ruském Novosibirsku. Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že testy jsou určeny pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření na nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut.

Na kbelském letišti by měl Airbus 319 přistát v noci na středu, a to za přítomnosti ministrů obrany Metnara, vnitra Hamáčka a zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), řekl Pejšek. Podle dřívějších informací budou po návratu stroj i dovezený materiál dezinfikovány a testy rozvezeny do distribučních stanovišť.

Česko v Číně nakupuje i další materiál potřebný pro boj proti nákaze koronaviru. Dovézt chce roušky a respirátory, kterých je nedostatek, i další testy. Z Číny by je měla přivézt letadla přepravce Smartwings. Babiš v pondělí řekl, že letadla by měla odletět dnes a ve středu. Do ČR by měla dopravit mimo jiné dar od skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo objednávky ministerstva vnitra.

Hamáček dnes sdělil, že vnitro má v Číně zajištěno přes 30 milionů roušek, přes šest milionů respirátorů, 250.000 ochranných bioobleků a brýlí a další zdravotnický materiál. Na tiskové konferenci později řekl, že do konce týdne by mohlo být v ČR asi deset milionů roušek.

Část materiálu má převést ukrajinský letoun An-124 Ruslan, jednou z největších letadel světa. "Chceme využít nasmlouvaných hodin v rámci aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS," uvedl Metnar. Jednalo by se podle něj o více letů v příštích dnech. První let podle Pejška bude v pátek, návrat nejspíš v neděli. Dodal, že další lety jsou v jednání.

Vojenští piloti do Číny letěli již na začátku března. Do Číny tehdy přepravili českou humanitární pomoc pro boj proti koronaviru. Čína byla zpočátku nejhůře postiženou zemí, nyní se ohnisko přesunulo do Evropy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď