Vodíkové plány automobilky Hyundai

foto Vodíkové projekty Hyundai

Už za dva roky představí korejská automobilka Hyundai novou generaci vozu Nexo, který bude poháněn novou generací vodíkových palivových článků. Následovat pak má v roce 2025 velké SUV se stejným pohonem. Již do roku 2030 se podle představitelů značky ceny vozů s tímto typem pohonů srovnají se srovnatelně velkými a výkonnými bateriovými elektromobily. Tyto plány byly zveřejněny na speciálních akcích této značky během probíhající přehlídky mobility v Mnichově.

Fotogalerie

Současně představitelé značky uvedli, že vodíkové technologie se zdaleka nebudou omezovat jen na oblast osobních automobilů.

Jednou z hlavních předností, pro kterou by si je mohly oblíbit přepravní firmy, je schopnost vozidla s vodíkovými palivovými články přepravit o 40 procent těžší náklad než obdobně velký bateriový náklaďák.

Rovněž chce Hyundai nabízet “vodíkové” zemědělské nebo stavební stroje a autobusy. Hyundai nedávno v Mnichově prezentoval svůj autobus Elec City Fuel Cell a nyní toto vozidlo podstupuje v Evropě náročné testy.

Výkladní skříní této technologie se má stát sportovní model vzniklý na základě konceptu Vision FK. Je to plug-in hybrid, který při běžné jízdě využívá energii vyrobenou z vodíku přímo na palubě, ale dodatečný výkon mu může dodat akumulátor dobíjitelný z externích zdrojů. Výkon automobilu by pak mohl dosahovat až 880 koňských sil. Na vývoji značka spolupracuje s chorvatskou automobilkou Rimac.

Hyundai Motor investuje do technologie palivových článků na vodík již více než 20 let. Hyundai představil v roce 2013 první velkosériově vyráběný elektromobil s palivovými články na světě, vytvořený na základě modelu ix35. V roce 2018 následoval model NEXO, první SUV zkonstruované výhradně s vodíkovým pohonem. Loni společnost dodala zákazníkům ve Švýcarsku XCIENT Fuel Cell, první velkosériově vyráběné těžké nákladní vozidlo na světě s elektrickým pohonem napájeným palivovými články.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď