Vodafone zdvojnásobil rychlost v bývalé síti UPC

foto Generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic Petr Dvořák.

Praha - Operátor Vodafone začal plošně nabízet pevné internetové připojení o rychlosti až jeden Gbit/s namísto dosavadních 500 Mbit/s. Dostupné bude 1,3 milionu domácností a firem v dosahu bývalé kabelové sítě UPC, kterou Vodafone loni získal. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Operátor však nebude zvyšovat rychlost automaticky, stávající zákazníci si službu budou muset objednat. Gigabitové připojení Vodafonu vyjde na 999 Kč měsíčně. Ode dneška bude šest měsíců dostupné za zaváděcí cenu 399 korun. Podnikatelům a firmám je gigabitový internet od Vodafonu po půlročním zvýhodnění k dispozici za cenu 1099 korun, v ceně je podle firmy navíc prémiová péče, pevná IP adresa a aplikace SmartGuard pro ochranu před kybernetickými útoky.

Konkurenční společnost O2 nabízí podobnou rychlost za 799 Kč měsíčně a za stejnou cenu je dostupné připojení přes optické kabely i u T-Mobilu. U obou operátorů je to však pouze v několika lokalitách. Například T-Mobile za letošek hlásí zvýšení počtu přípojek o 30.000.

Vodafone dosud nabízel gigabitové připojení pouze velmi omezeně prostřednictvím optických sítí partnerů, například CETINu. Dostupné bylo několika desítkám tisíc domácností. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zhruba polovina aktivních internetových přípojek v Česku stále umožňuje rychlost připojení jen do 30 Mbit/s.

CETIN, který poskytuje infrastrukturu i konkurenční O2, měl v první polovině roku 34.000 optických přípojek umožňujících gigabitovou rychlost a dalších půl milionu je v různé fázi budování. Celkově chce mít CETIN do roku 2026 milion optických přípojek.

"Domácí připojení musí být parťák, na kterého je spolehnutí. Pro zákazníky, kteří chtějí špičkový a stabilní internet, přináší Vodafone nejvyšší možnou rychlost v České republice. S pevným připojením jeden gigabit za sekundu můžete počítat s bleskovým stahováním i hraním online her pro celou rodinu bez limitů," uvedl viceprezident Vodafonu pro nefiremní zákazníky Quique Vivas. Vedle zvýšení rychlosti Vodafone nasadil i novou generaci síťové technologie, která obsahuje i výkonnější modemy se silnější Wi-Fi.

Řada uživatelů se o připojení dělí nebo využívá chytrá zařízení, kde je na internetu závislé fungování domácností i firem. Gigabitové připojení umožní současně stahovat velké soubory, využívat firemní systémy, komunikovat s klienty pomocí videokonferencí, využívat nové technologie internetu věcí, sledovat 4K videa nebo vzdělávat děti pomocí online výuky. Stažení celovečerního filmu ve vysokém rozlišení trvá pouhé desítky sekund.

Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než 3,9 milionu zákazníků. Po integraci UPC Česká republika v červenci 2019 se Vodafone rozrostl o 1,5 milionu domácností připojených k síti nové generace, která poskytuje více než půl milionu zákazníků služby vysokorychlostního pevného internetu, půl milionu zákazníků kabelovou televizi a 200 tisícům uživatelů pevné telefonní služby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 -4°C

Celá předpověď