Vodafone nabídne v on-line aukci první SMS na světě

foto Logo/znak firmy Vodafone na sídle vedení v Düsseldorfu.

Praha - Britská telekomunikační skupina Vodafone se rozhodla prodat v aukci první SMS na světě. Ta byla v mobilní síti operátora přenesena v roce 1992 a přála veselé Vánoce. Kupující takzvaného NFT tokenu dostane unikátní repliku původního komunikačního protokolu. Charitativní on-line aukci pořádá francouzská aukční síň Aguttes 21. prosince. Vodafone věnuje výtěžek na pomoc uprchlíkům. Aukční síň zatím odhaduje u dražby výsledek na 100 až 200 tisíc eur, tedy přes pět milionů Kč. Vodafone to uvedl v tiskové zprávě.

První SMS na světě obsahovala přání "Merry Christmas" a byla přenesena prostřednictvím sítě Vodafone 3. prosince 1992. Na vánočním večírku zprávu dostal zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis a poslal mu ji Neil Papworth z počítače.

Kupující, který bude moci platit kryptoměnou ether, tedy oběživem na technologické platformě Ethereum, si koupí takzvaný NFT token (non-fungible token). Tím získá do svého exkluzivního vlastnictví detailní a unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který přenesl první SMS na světě. NFT tokeny tak slouží jako jedinečné a proti padělání odolné certifikáty vlastnictví, které digitálně prokazují vlastnictví konkrétního aktiva. Příklady použití sahají od vlastnictví digitálních uměleckých děl a sběratelských předmětů až po virtuální předměty pro on-line hry nebo webové domény.

"Aukcí spojujeme průkopnického ducha dvou století. Zvěčňujeme první SMS na světě v blockchainu a dražíme NFT pro dobrou věc. Věříme, že technologie mohou změnit svět, když slouží lidem a spojují je," uvedl generální ředitel české pobočky Vodafonu Petr Dvořák.

Přenos krátké textové zprávy před téměř třemi desetiletími byl rozhodujícím okamžikem v historii mobilních komunikačních technologií. V roce 1999, sedm let po odeslání první SMS prostřednictvím Vodafonu, bylo ve světě konečně možné posílat textové zprávy prostřednictvím i konkurenčních sítí, což urychlilo jejich používání a popularitu. V současnosti si pozdravy k Vánocům a mnoha dalším svátkům posílají miliardy lidí na celém světě už nejen ve formě textových zpráv, ale i videí, zvukových zpráv nebo emotikonů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď